Späť
Základné a nadstavbové vzdelávacie programy pre tím.
Dlhodobá podpora tímov mentormi.
Spoznajte potenciál pre zlepšenia tímu.
Príprava a nastavenie tímu pre tvorbu komplexných produktov škálovaným Agile.
Ucelený a zmysluplný rozvoj tímu
Základné a nadstavbové vzdelávacie programy pre Scrum Mastrov.
Dlhodobé programy rozvoja schopností.
Identifikujte svoje potenciály pre ďalší profesionálny rozvoj.
Príprava Scrum Mastrov pre prácu v škálovanom Agile.
Základné a nadstavbové vzdelávacie programy pre Produktových vlastníkov.
Pripravte sa na prácu produktového vlastníka škálovaného portfólia produktov.
Vzdelávanie pripravujúce firmu pre zavedenie Agile.
Dlhodobé rozvojové programy pre zavedenie agilných praktík do firmy.
Hodnotenie agility firmy a identifikácia potenciálov pre ďalšie zlepšovanie.
Príprava firmy pre škálovanie agilných praktík.
Naše služby
TRÉNINGY
ROZVOJ
HODNOTENIE
ŠKÁLOVANIE
Ďalšie odkazy
Domov / Blog / Predsudok náš každodenný
Viacerí ste v osobných správach zareagovali na časť predchádzajúceho článku „Bod J“ popisujúcu reakcie ľudí počas zavádzania a prispôsobovanie nástroja pre projektový manažment. Tu je spomínaný odstavec.
Tu sa použijú „best practices“ (podľa vlastnej skúsenosti administrátorov), tu sa priohne lebo „toto nie je možné zmeniť“. Tu sa musí ustúpiť lebo „na to máme naviazané reporty“, tu sa návrhy konfigurácie zavrhnú lebo „to bude byrokracia“, tu sa argumentuje „to keby ste nerobili konzultanta ale reálnu robotu tak by ste to pochopili“, tu sa prejaví „zodpovednosť“ ako chuť vlastniť a kontrolovať procesy, tu „je to tak zložité“ (cháp má to 3 políčka a stav sa mení ťahaním).
Písali ste mi, že sa to až príliš podobá na situáciu u vás. Nepoteším vás, takéto situácie sú tak bežné, že sa v tomto popise nájdu viacerí z nás. Prečo ste sa v tomto článku našli? Pretože okolo seba pozorujete a zažívate predsudky (ang. Biases). A že ich je. Viac než 2000.
Predsudky sú všade okolo nás vrátane nás. Pre Scrum Mastra-Agile kouča-Product Ownera-Manažéra dôležité poznať aspoň niekoľko základných a pomôcť ich prekonávať.
V našej situácii s konfiguráciou nástroja sa prejavilo viacero pomerne bežných predsudkov.
Jedným z najčastejších predsudkov je status quo bias. V popísanom tíme sa rozhodli neimplementovať nové návrhy alebo zmeny v konfigurácii, pretože aktuálny systém funguje „dostatočne dobre“ alebo je spojený so zaužívanými procesmi a reportami, napr. vyjadrenia „na to sú naviazané reporty“ alebo „toto nie je možné zmeniť“.
Tímu môžete pomocť rozpoznať, že práve fungujú na predsudku:
Tím sa pri hodnotení nových návrhov často spolieha na svoje predchádzajúce skúsenosti a úsudky. Napríklad argument „best practices“ založený na vlastných skúsenostiach administrátorov môže blokovať nové nápady alebo prístupy, ktoré sú v súlade s komplexnejším pohľadom, napr. v SAFe.
Ako napoviete tímu ako prekonať tento predsudok?
Tím pokračuje v existujúcom procese alebo konfigurácii JIRA len preto, že už do neho bolo investované množstvo času a úsilie.
Tento predsudok môže zabrániť tímu od experimentovania s novými konfiguráciami alebo procesmi, napriek tomu že zmena by priniesla dlhodobé výhody. Príkladom môže byť situácia, keď tím odmietne návrh na zjednodušenie workflow v JIRA, pretože ich aktuálny proces bol spojený s viacerými reportovacími pravidlami a konfiguráciami.
Tomuto predsudku sa vyhnete takto:
Tím má tendenciu vyhľadávať informácie, ktoré potvrdzujú ich už existujúce presvedčenia. To môže zabrániť otvorenému preskúmaniu nových nápadov alebo prístupov k konfigurácii JIRA. Napríklad administrátor môže zamietnuť návrh na nové pravidlá alebo postupy v JIRA len preto, že sa líšia od ich aktuálnych zvyklostí a preferencií.
Prekonáte ho aj takto:
Predsudok overconfidence bias sa prejavuje tým, že členovia tímu preceňujú svoje schopnosti a vedomosti v danej oblasti. Tento predsudok môže zhoršiť spoluprácu a otvorenosť tímu pri implementácii nových nápadov. Napríklad administrátor môže tvrdiť, že „veľmi dobre pozná systém JIRA“, ale jeho schopnosť riešiť zložité prípady a konflikty medzi rôznymi typmi požiadaviek môže byť obmedzená.
Tu je pomoc náročná, no z pohľadu firmy veľmi žiadaná.
Skupinové myslenie je predsudok, ktorý sa často prejavuje pri diskusiách o konfigurácii JIRA. Tím sa zameriava na dosiahnutie konsenzu za každú cenu a potláča kritické myslenie a alternatívne názory. Napríklad členovia tímu môžu odmietnuť nový návrh konfigurácie, pretože sa boja, že by to vyvolalo ďalšie diskusie alebo spory v tíme. Tento predsudok môže znížiť otvorenosť tímu k experimentovaniu s novými riešeniami.
A na záver predsudok, o ktorom rozprávame všetci. O iných, málokedy o sebe.
Efekt Dunning-Kruger sa prejavuje, keď menej skúsení členovia tímu preceňujú svoje schopnosti a kompetencie. Napríklad administrátor môže tvrdiť, že konfigurácia JIRA je veľmi zložitá, hoci to zahŕňa len základné úpravy polí a stavov, ktoré sú potrebné pre ich procesy. Tento predsudok môže viesť k nesprávnemu hodnoteniu zložitosti úloh a nadmernému dôrazu na komplikovanosť existujúcich procesov. Ako na Krugera?
Sebareflexia a spätná väzba od iných. Povzbuďťe zamyslenie sa nad vlastnými schopnosťami a získanie perspektívy od ostatných, aby členovia tímu lepšie pochopili svoje silné a slabé stránky. Na základe čoho viem zhodnotiť svoj pohľad? Prečo by mohol byť druhý názor hodnotný? Aké alternatívy sa ponúknu? Ako to vníma osoba z druhej strany? Aký je jej kontext?
·Učenie sa od skúsenejších. Znížme sebavedomie na neadekvátnej úrovni a vytvorme príležitosť uvedomiť si svoje medzery v poznaní. Aké nové zručnosti alebo poznatky by ste mohli získať od kolegu? Čo nové by vám tento návrh umožnil?
Pokora v rozhodovaní. Práve tá pomáha viac si vážiť kolektívnu inteligenciu a ochotu diskutovať o riešeniach so širším zapojením ostatných. Dnes viac než kedykoľvek potrebujeme veľa hláv pre rozhodnutie. Komplexita a rýchlosť nás núti spolupracovať ešte intenzívnejšie. Pestrosť a diverzita pomáha spraviť lepšie rozhodnutie. Stačí pokora a zamyslenie ako môžeme pri rozhodovaní viac využívať vedomosti a skúsenosti tímu, aby sme dosiahli lepší výsledok.
Tak čo, našli ste situácie popísané na začiatku článku, alebo ste v skutočnosti natrafili na predsudky? V akých iných situáciách ich okolo seba vidíte? Kto hľadá nájde. A pochopí.
Ostáva už si len navzájom zapriať, aby sme sa v tom neutopili.
P.S: A ak chcete hlbšie spoznať Scrum Mastership aj z tohto pohľadu, ozvite sa nám a zapojíme vás do nášho Scrum Mastership MasterMind programu, ktorý štartujeme v ďalšom roku.
Pretože nástroj < proces < praktiky < princípy < hodnoty.
Milan, účastník nášho trénigu, sa ma tento týždeň spýtal: „Čo si myslíš o používaní AI na odhadovanie...
Posledné týždne boli pred koncom roka plné workshopov zameraných na dizajn produktov, procesov, ale aj organizačných...
irma sa rozhodla prejsť na agilný spôsob vývoja pred viac ako rokom. Pripravovali sa výrazne poctivo. Skutočne, tak...
Nenechajte si ujsť výber toho najlepšieho z Agile, s čím sa stretli naši mentori. Nielen zo sveta produktov, vývoja, tipov a trikov, ale občas aj humoru. Posielame pravidelne, raz za občas :) #QualityOverQuantity