Späť
Základné a nadstavbové vzdelávacie programy pre tím.
Dlhodobá podpora tímov mentormi.
Spoznajte potenciál pre zlepšenia tímu.
Príprava a nastavenie tímu pre tvorbu komplexných produktov škálovaným Agile.
Ucelený a zmysluplný rozvoj tímu
Základné a nadstavbové vzdelávacie programy pre Scrum Mastrov.
Dlhodobé programy rozvoja schopností.
Identifikujte svoje potenciály pre ďalší profesionálny rozvoj.
Príprava Scrum Mastrov pre prácu v škálovanom Agile.
Základné a nadstavbové vzdelávacie programy pre Produktových vlastníkov.
Pripravte sa na prácu produktového vlastníka škálovaného portfólia produktov.
Vzdelávanie pripravujúce firmu pre zavedenie Agile.
Dlhodobé rozvojové programy pre zavedenie agilných praktík do firmy.
Hodnotenie agility firmy a identifikácia potenciálov pre ďalšie zlepšovanie.
Príprava firmy pre škálovanie agilných praktík.
Naše služby
TRÉNINGY
ROZVOJ
HODNOTENIE
ŠKÁLOVANIE
Ďalšie odkazy
Domov / Blog / Ako na správne verziovanie
Minulý týždeň sme počas tréningu agilných praktík diskutovali s tímami okrem iného aj praktiky, ktoré používajú pre verziovanie, teda správu verzií kódu.
Tím zaujal koncept tzv. Changesetu. Je to logický celok, ktorý zahŕňa všetky zmeny potrebné pre implementáciu požiadavky. Zmeny môžu byť uložené vo viacerých súboroch.
Changeset umožňuje pracovať s celou požiadavkou ako jedným balíčkom, ktorý sa môžeme rozhodnúť publikovať, alebo naopak stiahnuť z pripravovanej verzie. Pre tím to bola nová technika aj keď v nástrojoch ako napr. Microsoft TFS je už dlho používaná, nevraviac o Git alebo Mercurial.
Tímy dnes k verziovaniu pristupujú týmto postupom:
Najväčšie prekvapenie však prišlo až po tréningu. Produkt je postavený v podstate ako interpretačné jadro a nadstavba pre spracovanie skriptov a formulárov. Nástroj Dizajnér, ktorým definujú nadstavbové rozšírenia, v podstate uchováva všetky entity projektu (formuláre atď.) v jednom XML súbore. Takže tu je ten koreň vyššie uvedených praktík používaných pre správu verzií.
Zmena jedného formulára zablokuje celý tím. A ten tak musí robiť na viacerých kópiách (trunkoch) alebo jednoducho čakať pokiaľ vývojár neuvoľní svoju zmenu. Tím tak nemá možnosť správne aplikovať praktiky kvôli nástroju. Navyše nástroj nie je jednoduché meniť, pretože sa používa už niekoľko rokov a zmeniť ho by neprinieslo dodatočnú hodnotu. Jednoducho čas na jeho generačný posun, resp. náhradu.
V dobe, keď nástroj vznikol, bol tento prístup moderný. Veď mnohí si ešte pamätáme XMLizáciu všetkého. A aj to, že v SourceSafe bolo bežné zamknúť menený súbor a zamedziť tak ostatným v tíme spraviť ‚zlú zmenu‘.
Zavedenie Agile sa (bohužiaľ) často mení iba na zavedenie Scrum. Pred zavedením agilných praktík preto nezabudnite prehodnotiť, či nie je na čase zmeniť viac než len prístup k projektovému manažmentu.
Zamyslite sa ako vyzerá váš produkt zvnútra a ako sa produkt vytvára. Ak sa nedá na produkte pracovať v malých tímoch a paralelne, potom to môže byť aj hlavná príčina prečo ani Agile nemusí pomôcť.
Takáto väčšia zmena vás síce na začiatku spomalí, no investícia sa určite vyplatí neskôr keďa sa pridá aj samoorganizácia.
Ako pristupovať k analýze v agilne vyvíjanom produkte a v jeho produktovom backlogu. Tipy pre jednoduché ale aj komplexné...
Neoplatí sa mi plánovať a odhadovať, pretože to aj tak netrafím? Vo všeobecnosti ľudia nevedia robiť presné...
Ako správne písať požiadavky v agile? Typické chyby pri písaní user story. Product ownership zmysluplne....
Nenechajte si ujsť výber toho najlepšieho z Agile, s čím sa stretli naši mentori. Nielen zo sveta produktov, vývoja, tipov a trikov, ale občas aj humoru. Posielame pravidelne, raz za občas :) #QualityOverQuantity