Domov / Blog / Scrum certifikácia
Scrum certifikácia? Na konci roku 2014 ste sa ma na ňu pýtali viacerí. Boli ste viacerí prekvapení, že certifikáty sú v podstate vydávané zahraničnou certifikačnou autoritou a nie slovenskými firmami.
Takže ako to s tými certifikátmi je? Sú pomerne drahé, tak si predstavme aspoň tie, ktoré sú na trhu práce najviac akceptované.
Scrum Alliance je prvým združením, ktoré vypracovalo program certifikácií. Certifikačné školenia sú typicky dvojdňové. Školia ich certifikovaní tréneri, ktorých spoznáte aj podľa titulu Certified Scrum Trainer (CST). Stať sa takýmto trénerom nie je jednoduché a vyžaduje si to množstvo praxe, schválený obsah tréningov, niekoľko tréningov pod dohľadom iného CST a až potom môžete certifikovať.
Dnes sú na trhu práce hľadaní najmä ľudia, ktorí absolvovali tieto kurzy ScrumAlliance:
Chcem vás upozorniť na názov kurzu. Prvé slovo je certified, druhé je rola. Objavili sa už totiž aj kurzy, ktorých názov je podobný, ale ich absolvovaním nezískate oficiálny certifikát vydaný ScrumAlliance a akceptovaný/vyhľadávaný.
Každý kurz končí online certifikačnou skúškou, absolvovaním ktorej je vygenerovaný certifikát, ktorý si môžete stiahnuť a vytlačiť. Certifikát platí 2 roky a pre jeho platnosť je potrebné zaplatiť členský poplatok aliancii.
Príklad certifikátu
Scrum.org založil v roku 2009 Kevin Schwaber. V dnešnej dobe už so Scrum.org spolupracuje aj Jeff Sutherland a napr. spolu s Kenom vydali aj oficiálnu Scrum Guide.
Kurzy:
International Consortium for Agile je konzorciom zameraným na širšie agilné praktiky. Certifikácie teda nemajú v názve roly, ale sú zamerané viac na aktivity.
Dvojdňové kurzy sú stavané tak, aby nepreferovali iba jednu praktiku, ale naopak princípy a hodnoty.
Nenechajte si ujsť výber toho najlepšieho z Agile, s čím sa stretli naši mentori. Nielen zo sveta produktov, vývoja, tipov a trikov, ale občas aj humoru. Posielame pravidelne, raz za občas :) #QualityOverQuantity