Nebojme sa konfliktov v tíme. Stačí, aby boli konštruktívne.

cover

Prvý agilný tím v korporáte s niekoľko tisíc ľuďmi to nemal na ružiach ustlané. Agile sa firme veľmi nechcelo implementovať. Pre tak veľkú firmu takáto zmena je náročná a komplexná, a to si vyžaduje  odvahu prijať aj možnosti zlyhania.

Predsa len sa však jeden tím pokúsil o túto zmenu. Mali šťastie na svojho manažéra ochotného ich podporiť a zároveň na trpezlivú produktovú manažérku, Product Ownera.

Pri našom prvom stretnutí Produktová vlastníčka vyslovila čo ja, Agile kouč, by som mal dokázať. Chcela po mne, pre mňa, prekvapujúcu vec.

Mojou úlohou malo byť rozhádať tím. Moje prekvapenie bolo o to väčšie, že s tímom bola veľmi spokojná. Tím podľa jej slov fungoval skvele. Navyše mu poskytla čas niekoľkých mesiacov pre vybudovanie tímu.

Strávili spolu niekoľko mesiacov spolu na služobných cestách medzi Slovenskom a zahraničím. Mali spolu denne standupy, planningy, reviews, retrospektívy. Bývali v hoteli na jednom poschodí. Chodili na raňajky, obedy a večere. Kvalitný tímový bootcamp.

Požiadavka, že chce takýto tím rozhádať sa zo začiatku zdala prekvapujúcou. Až kým som nepochopil, že asi prvýkrát v živote stretávam manažéra, ktorý chápe Tuckmanov model vývoja tímu. Tím si prešiel prvou fázou formovania. Nebolo normálne, že tím už performoval. To je až posledná fáza vývoja tímu. Tím si vypomohol síce štandardnými ceremóniami a nastavením podľa Scrum (fáza Norming), no Storming fáze sa vyhýbali. Chceli byt predsa dobrý tím. Nemali odvahu skutočne riešiť problémy. Chceli byť na seba dobrí.

Nevyslovené pravdy sú riešením v krátkodobom pohľade, z dlhodobého pohľadu sú nevyslovené pravdy naopak katalyzátorom problémov.

Je lepšie si svoje hriechy priznať a riešiť čo najskôr. Tím síce fungoval skvele, ale v pokojnom prostredí. Bolo potrebné ho pripraviť na záťaž čo najskôr.

A tak si ma Produktová vlastníčka pozvala a dala mi túto nie príjemnú úlohu. Rozhádať fungujúci tím. Byť tým, ktorý bude nenávidený. Nie ten kto tímu pomáha sa sceliť. Zaujímavá výzva na hrane mojej osobnej komfortnej zóny.

Bola to práve táto výzva, ktorá ma postavila do bodu kariéry, od ktorého tvrdím:

Dobrý Scrum Master má pokoj v tíme. Skvelý Scrum Master je ale jednou nohou na vyhodenie.

Skvelý Scrum Master robí z dobrého tímu skvelý tím tak, že narúša komfortné zóny, ktorých sa členovia tímu ani organizácia nechcú dotýkať.

Prvý deň budovania konfliktu

Ďalší deň som teda začal. Pre tím sme samozrejme moju misiu zaobalili do korporačných sloganov spojených s Agile. Poznáte to. Efektivita, produktivita, rýchlejšia dodávka, angažovanosť, spokojnosť ľudí v tíme aj klienta a bla bla bla…. Ľudia nemôžu vedieť o konflikte pred konfliktom samotným.

V ten deň mal tím svoju ďalšiu retrospektívu. V tíme boli sami páni a jedna dáma, volajme ju Ivana.

Ivana si ako prvá vzala slovo a povedala čo je pozitívne a čo by podľa nej mal tím zlepšiť. Tým zlepšením, o ktoré prosila, bola lepšia komunikácia.

Prááááásk. Konflikt vypukol bez môjho pričinenia. Vesmír sa postaral.

Viete si predstaviť v danom tíme plnom chlapov a ich chlapského prístupu ku komunikácii takéto konštatovanie? Po všetkom tom čase strávenom na hoteloch, večeroch, všetkých tých mítingoch niekto skonštatuje, že máme slabú komunikáciu?

Konflikt bol na svete, ani som sa nemusel snažiť. Mal som čo riešiť a s čím pomôcť.

Čo by ste ako mentor tímu spravili Vy?

Prerušte čítanie tohto blogu a napíšte si niekoľko odrážok aké by bolo Vaše riešenie.

1.     ……………..

2.     …………….

3.     …………….

4.     ……………

5.     ………………

Transparentnosť, hlbšie a širšie.

Pre mňa osobne je  v Agile úplne kľúčovým a fundamentálnym princípom transparentnosť. Transparentnosť nespočíva iba v tom koľko informácii mám. Transparentnosť je aj o hĺbke informácie, kto ako vníma a prečo tak vníma danú situáciu. V akom kontexte je môj kolega.

V mojej pozícii Agile kouča sa naskytla príležitosť zvýšiť úroveň transparentnosti pre všetkých členov tímu a nastaviť ju dokonca pre každého rovnako. Aby sme sa vzájomne pochopili. A pochopili Ivanin problém z jej, ale aj z každého perspektívy.

V niekoľkých ďalších minútach sme objavili že slabá komunikácia pre Ivanu nebola vo frekvencii komunikácie, ale v jej plytkosti.

Mnohé informácie v tíme nezazneli, detaily unikali. Z vyjadrení členov tímu zazneli opozitné postoje. Od toho, že predsa takéto veci sú štandard, o ktorom každý má vedieť, až po priznania, že niektorí to nevedeli, alebo mali inú predstavu. Pretože študovali iné odbory a tak im niektoré fundamenty z teoretickej perspektívy chýbali, chýbali im princípy. Aj keď praktiky aplikovali.

Objavilo sa, že komunikácia bola plytká aj v jej spôsobe. Ivana potrebovala vedieť kontext, kým ostatných členov tímu zaujímala iba aktivita, ktorú majú robiť. Ivana mala iné charakterové vlastnosti, ktoré sme si rovnako museli transparentne odkryť. Veď nakoniec, jej cieľ nebol tím rozbiť, ale naopak pomôcť ho posunúť s zlepšiť.

Museli sme si transparentne odkryť prečo to vyvolalo vášne a emócie. Dozvedeli sme sa navzájom, že toho team buildingu už bolo trochu veľa a že ľudia potrebujú trochu introvertovania.

Po horúcom začiatku sa situácia preklopila vďaka transparentnosti k vyššej úrovni tímovosti.

Ďalší deň som došiel na standup a nespoznával som ani miestnosť ani ľudí v tíme. Práve tu sa ukázalo prečo tento tím bol skvelý. A že mal pred sebou úspešnú cestu. Za jeden večer a skoré ráno tím dokázal dať dokopy architektúru, o ktorej nie všetci vedeli potrebné detaily. Dokázali ju dokonca prekopať tak, aby bola jednoduchšie použiteľná aj pre tých, ktorí nemohli poňať jej všetky detaily. Dohodli si aj zmenu pravidiel fungovania tímu.

Konflikt, konštruktívny konflikt, sa stal súčasťou tohto tímu. Pochopili, že ak niekto vyslovuje problém, nie je to emočne napadnutie, ale konštruktívne skonštatovanie faktu, ktorý je možný potenciálom pre zlepšenie.

Nakoniec, aj Albert Einstein  povedal:

“Hodnota človeka nie je v tom čo urobil pre seba, ale pre iných.”

Neobávajme sa konfliktov. Len ich chcime spraviť konštruktívnymi.

Scrum MasterAgileScrumTím

Mohlo by Vás zaujímať

‚WTF per minute‘, alebo ‚Aha moments per minute‘?

‚WTF per minute‘, alebo ‚Aha moments per minute‘?

Koľkokrát ste dostali spätnú väzbu na kvalitu vašej práce, ktorá sa sústredila len na chyby, bez toho aby bola zohľadnená...

Tím ‚Furt dačo‘ a Backlog Refinement.

Tím ‚Furt dačo‘ a Backlog Refinement.

Aj drobnosť ako názov mítingu môže znechutiť vývojový tím. A bohužiaľ na škodu. Tím ‘Furt dačo’ v agilným...

Fakt musí byť standup denne?

Fakt musí byť standup denne?

Odpoveď je jednoduchá. Len či ju a j chcete skutočne počuť. Správna odpoveď totiž je: „Záleží.“ Záleží...

Novinky

Naše Agiloviny

Nenechajte si ujsť výber toho najlepšieho z Agile, s čím sa stretli naši mentori. Nielen zo sveta produktov, vývoja, tipov a trikov, ale občas aj humoru. Posielame pravidelne, raz za občas :) #QualityOverQuantity

Posielať na

spracovaním osobných údajov

Ďakujeme