Domov / Blog / ScrumDesk so všetkými Scrum praktikami v jednej aplikácii
Dva dni pred Vianocami sa nám podarilo dokončiť a aj zverejniť aktualizáciu našej aplikácie pre agile projektový manažment, ScrumDesk Start!
Dúfame, že aj vašim tímom pomôže naštartovať plánovanie v novom roku 2015.
Našim cieľom pre verziu 0.3 bolo umožniť aplikovať všetky praktiky Scrum, ktoré agile tímy aktívne potrebujú.
Teda pokryť od plánovania, cez aktivity v dennom pracovnom živote až po retrospektívu.
Retrospektíva je najhodnotnejšou agilnou praktikou. Sme presvedčený, že dokonca aj tímy aplikujúce tradičný manažment by sa tejto praktiky nemali vzdať.
Retrospektíva má najviac energie a prínosov keď je robená spoločne, v jednej lokalite. No distribuované tímy sa často retrospektívy vzdávajú kvôli vzdialenosti a náročnosti moderácie retro v tomto prípade.
Práve preto retrospektíva v Start! prináša:
Už od prvej verzie bol v Start! dostupný Sprint BurnDown graf. Používatelia však žiadali spoločné misto pre všetky metriky. Od tejto verzie tak pribudla v menu položka REPORTSsprístupňujúca dashboard projektu, ktorý budeme postupne rozširovať.
Verzie sa často vytvárajú v rámci viacerých iterácií a práve tento graf umožňuje:vyhodnocovať, či sa release podarí načas,
Release Burn Down graf zobrazuje:
Nielenže tak je vidno priebeh vývoja, ale navyše viete pri častých zmenách rozsahu klientovi veľmi rýchlo komunikovať posuny termíniv dodávky.
Problémy počas práce v sprinte (anglicky Impediments) blokujú agilné tímy. Problémy je najlepšie okamžite vizualizovať, aby v samoorganizovanom tíme mali kolegovia šancu sa tomu prispôsobiť. ScrumMaster by mal mať možnosť jednoducho rozpoznať kto a v čom má problém. V Start! je zaintegrovaná vizualizácia problémov výraznou červenou nálepkou.
Ako produktový vlastník pracujem so stovkami eposov, user stories, chýb a iných položiek backlogu. Orientovať sa v takejto kope nie je jednoduché a často ani združovanie do eposov a investičných tém nestačí. Jednoducho potrebujem viacrozmerný priestor, v ktorom viem user story vyhľadať.
Práve preto sme doplnili pre položky backlogu možnosť označenia viacerými šítkami (ang. labels, tags), ktoré zjednodušia orientáciu v backlogu.
Viditeľnosť, viditeľnosť, viditeľnosť. Transparentnosť prináša agilným tímom jednak dôveru a zároveň aj podporuje intenzávnu samoorganizáciu.
Backlogy sprintov sú často tabule aj so stovkou kariet pre jednotlivé úlohy. Na takejto tabuli by sa určite zišlo rozpoznať, ktorá user story čaká na otestovanie, nasadenie popr. validáciu produktovým vlastníkom. So Start! to už bude jednoduché. Vďaka farbám kariet pre úlohy vždy rozpoznáte, aké typy aktivít je ešte potrebné dokončiť.
Roadmaps Editor Real start and end These fields are calculated based on the progress of nested backlog items once their subtask...
User Stories Mapa V najnovšej verzii sme sfinalizovali mapu user stories. Prinajmenšom do úrovne, kedy považujeme použiteľnosť...
Task types Agile teams are multidisciplinary teams so you should have an analyst, developer, tester, or even operation role...
Nenechajte si ujsť výber toho najlepšieho z Agile, s čím sa stretli naši mentori. Nielen zo sveta produktov, vývoja, tipov a trikov, ale občas aj humoru. Posielame pravidelne, raz za občas :) #QualityOverQuantity