Späť
Základné a nadstavbové vzdelávacie programy pre tím.
Dlhodobá podpora tímov mentormi.
Spoznajte potenciál pre zlepšenia tímu.
Príprava a nastavenie tímu pre tvorbu komplexných produktov škálovaným Agile.
Ucelený a zmysluplný rozvoj tímu
Základné a nadstavbové vzdelávacie programy pre Scrum Mastrov.
Dlhodobé programy rozvoja schopností.
Identifikujte svoje potenciály pre ďalší profesionálny rozvoj.
Príprava Scrum Mastrov pre prácu v škálovanom Agile.
Pripravte sa na prácu produktového vlastníka škálovaného portfólia produktov.
Základné a nadstavbové vzdelávacie programy pre Produktových vlastníkov.
Dlhodobé rozvojové programy pre zavedenie agilných praktík do firmy.
Hodnotenie agility firmy a identifikácia potenciálov pre ďalšie zlepšovanie.
Príprava firmy pre škálovanie agilných praktík.
Vzdelávanie pripravujúce firmu pre zavedenie Agile.
Naše služby
TRÉNINGY
ROZVOJ
HODNOTENIE
ŠKÁLOVANIE
Ďalšie odkazy
Domov / Blog / Problémy riešte od konca.
Zmysluplné a úspešné zmeny dosiahnete naladením sa na výsledok, ktorý chcete dosiahnuť a nie na problémy, ktoré potrebujete riešiť. Využitie inverzného mentálneho modelu pomáha ľudí zladiť a vytvoriť prostredie podporujúce inovatívne prístupy k riešeniam, ktoré nie sú len o riešení problémov, ale o novom status quo.
Ivan, manažér vo veľkej organizácii, zorganizoval retrospektívy so všetkými tímami zapojenými v organizačnej zmene. Na počudovanie, retrá dopadli vynikajúco. Prístupom ľudí aj výsledkami. Spolu sa im podarilo identifikovať niekoľko desiatok dôležitých problémov, ktoré organizáciu blokujú a spomaľujú. Problémy sa im podarilo aj priorizovať a vybrať top 20 dôležitých rozdelených do 6 oblastí
Dokonca sa ľudia z organizácie rozhodli problémy nielen identifikovať, ale sa aj spolupodielať na ich riešení. Zorganizovali sa do pracovných skupín, zapojili aj členov predstavenstva a zamysleli sa ako problémy odstránia.
Aby sa to podarilo, rozhodli sa k riešeniu pristupovať disciplinovane. Zanalyzovali príčiny problémov, identifikovali akčné kroky, aktivity, rozdelili si ich a hor sa do roboty. A aby to nebolo iba tak, zaviedli si aj pravidelné review stretnutia s indikátormi stavu. Červená, oranžová a zelená.
Po viacerých týždňoch tejto prípravy sa začala samotná práca na odstraňovaní problémov, ale po ďalších týždňoch už začína byť vedenie firmy nespokojné. O problémoch sa diskutuje, stav je väčšinou červený alebo oranžový. Ľuďom pribudli desiatky úloh na ich odstránení a to k ďalším desiatkam bežných pracovných úloh. Skepsa začína. Prepadá nielen vedenie, ale aj ľudí v organizácii. Výsledky sú v nedohľadne a práce je tak veľa.
Takýto priebeh zmien je až príliš častý. Radi totiž vidíme problémy. Už z čias, kedy sme sa prechádzali po savanách, máme zmysly nastavené na potenciálne riziká a problémy. A za nimi ďalšie a ďalšie a ďalšie. Sme v slučke.
Spomeňte si však na niektorý váš projekt, ktorý dopadol dobre. Taký, na konci ktorého ste mali vynikajúce pocity. Čo si z úspešného projektu pamätáte?
Po dlhej dobe si možno, tak ako ja, pamätáte predovšetkým výsledok. A určite aj ľudí, ktorí na tomto projekte s vami spolupracovali. Pamätáte si, že tam bolo množstvo problémov, ale detaily si už nespomínate. Možno na tie najväčšie, najťažšie. Možno preto práve tieto, že sa veľkou mierou podieľali na výsledku.
Výsledky a spolupráca sú pre ľudí najdôležitejšie.
Premýšľanie o problémoch je náročné. Samo o sebe môže odpudzovať. K problémom sa o chvíľu priordzene nabaľujú ďalšie, komplexita narastá, riešenia sú náročnejšie a trvajú dlho.
Čo tak ale využiť mentálny model Inverzie? Na rozdiel od identifikácie problémov sa zamerajme nba úspešný výsledok v budúcnosti. Nie aký máme problém, ale aký stav chceme dosiahnuť. Takýto stav navyše nemusí byť iba stavom bez problému, ale iným status quo.
Pri problémoch ľudia prirodzene nájdu veľa ‚ale‘. Ľudia si fixujú svoje premýšľanie. Vízia ich naopak začne viac priťahovať a otvárať myslenie. Nápady divergujú, objavujú sa aj inovatívne prístupy a riešenia. Často malé prvé kroky.
Pri zmenách je oveľa lepšie začať od konca. Od výsledku, ktorý chceme dosiahnuť. Inverzne.
Aktivity potrebné pre dosiahnutie nového status quo sa začnú objavovať samé. Budú to možno aj aktivity, ktoré by sa nikdy neobjavili ak by ste riešili problém.
Aktivity sa navyše sami začnú validovať a priorizovať z pohľadu dopadu na výsledok. Začnete aj hľadať jednoduchšie alternatívy riešení.
Budete ľahšie schopní merať progres. Nie z pohľadu počtu dokončených aktivít, ale z pohľadu výsledku.
V neposlednom rade budete nielen Vy, ale aj vedenie a predovšetkým ľudia, na ktorých bude mať daná zmena dopad, vedieť vysloviť zmysel zmeny, jej hodnotu.
A takto jednoducho sa dá zmena zmysluplne aj realizovať.
Zatvorte na chvíľu oči a predstavte si ako by ste chceli pracovať o 3 mesiace.
Zmena sa začína práve teraz…
Ako jednoducho, no správne začať zavedenie zmeny vo firme? Blíži sa koniec roka a manažment tímy pripravujú...
„The world as we have created it is a process of our thinking. It cannot be changed without changing our thinking.“...
Koľkokrát ste dostali spätnú väzbu na kvalitu vašej práce, ktorá sa sústredila len na chyby, bez toho aby bola zohľadnená...
Nenechajte si ujsť výber toho najlepšieho z Agile, s čím sa stretli naši mentori. Nielen zo sveta produktov, vývoja, tipov a trikov, ale občas aj humoru. Posielame pravidelne, raz za občas :) #QualityOverQuantity