Problémy riešte od konca.

cover

Zmysluplné a úspešné zmeny dosiahnete naladením sa na výsledok, ktorý chcete dosiahnuť a nie na problémy, ktoré potrebujete riešiť. Využitie inverzného mentálneho modelu pomáha ľudí zladiť a vytvoriť prostredie podporujúce inovatívne prístupy k riešeniam, ktoré nie sú len o riešení problémov, ale o novom status quo.

Ivan, manažér vo veľkej organizácii, zorganizoval retrospektívy so všetkými tímami zapojenými  v organizačnej zmene. Na počudovanie, retrá dopadli vynikajúco. Prístupom ľudí aj výsledkami. Spolu sa im podarilo identifikovať niekoľko desiatok dôležitých problémov, ktoré organizáciu blokujú a spomaľujú. Problémy sa im podarilo aj priorizovať a vybrať top 20 dôležitých rozdelených do 6 oblastí

Dokonca sa ľudia z organizácie rozhodli problémy nielen identifikovať, ale sa aj spolupodielať na ich riešení. Zorganizovali sa do pracovných skupín, zapojili aj členov predstavenstva a zamysleli sa ako problémy odstránia.

Aby sa to podarilo, rozhodli sa k riešeniu pristupovať disciplinovane. Zanalyzovali príčiny problémov, identifikovali akčné kroky, aktivity, rozdelili si ich a hor sa do roboty. A aby to nebolo iba tak, zaviedli si aj pravidelné review stretnutia s indikátormi stavu. Červená, oranžová a zelená.

Po viacerých týždňoch tejto prípravy sa začala samotná práca na odstraňovaní problémov, ale po ďalších týždňoch už začína byť vedenie firmy nespokojné. O problémoch sa diskutuje, stav je väčšinou červený alebo oranžový. Ľuďom pribudli desiatky úloh na ich odstránení a to k ďalším desiatkam bežných pracovných úloh. Skepsa začína.  Prepadá nielen vedenie, ale aj ľudí v organizácii. Výsledky sú v nedohľadne a práce je tak veľa.

Problém alebo výsledok?

Takýto priebeh zmien je až príliš častý. Radi totiž vidíme problémy. Už z čias, kedy sme sa prechádzali po savanách, máme zmysly nastavené na potenciálne riziká a problémy. A za nimi ďalšie a ďalšie a ďalšie. Sme v slučke.

Spomeňte si však na niektorý váš projekt, ktorý dopadol dobre. Taký, na konci ktorého ste mali vynikajúce pocity. Čo si z úspešného projektu pamätáte?

Po dlhej dobe si možno, tak ako ja, pamätáte predovšetkým výsledok. A určite aj ľudí, ktorí na tomto projekte s vami spolupracovali. Pamätáte si, že tam bolo množstvo problémov, ale detaily si už nespomínate. Možno na tie najväčšie, najťažšie. Možno preto práve tieto, že sa veľkou mierou podieľali na výsledku.

Výsledky a spolupráca sú pre ľudí najdôležitejšie.

Inverzia myslenia

Premýšľanie o problémoch je náročné. Samo o sebe môže odpudzovať. K problémom sa o chvíľu priordzene nabaľujú ďalšie, komplexita narastá, riešenia sú náročnejšie a trvajú dlho.

Čo  tak ale využiť mentálny model Inverzie? Na rozdiel od identifikácie problémov sa zamerajme nba úspešný výsledok v budúcnosti. Nie aký máme problém, ale aký stav chceme dosiahnuť. Takýto stav navyše nemusí byť iba stavom bez problému, ale iným status quo.

Ako na to?

Pri problémoch ľudia prirodzene nájdu veľa ‚ale‘. Ľudia si fixujú svoje premýšľanie. Vízia ich naopak začne viac priťahovať a otvárať myslenie. Nápady divergujú, objavujú sa aj inovatívne prístupy a riešenia. Často malé prvé kroky.

Pri zmenách je oveľa lepšie začať od konca. Od výsledku, ktorý chceme dosiahnuť. Inverzne.

Aktivity potrebné pre dosiahnutie nového status quo sa začnú objavovať samé. Budú to možno aj aktivity, ktoré by sa nikdy neobjavili ak by ste riešili problém.

Aktivity sa navyše sami začnú validovať a priorizovať z pohľadu dopadu na výsledok. Začnete aj hľadať jednoduchšie alternatívy riešení.

Budete ľahšie schopní merať progres. Nie z pohľadu počtu dokončených aktivít, ale z pohľadu výsledku.

V neposlednom rade budete nielen Vy, ale aj vedenie a predovšetkým ľudia, na ktorých bude mať daná zmena dopad, vedieť vysloviť zmysel zmeny, jej hodnotu.

A takto jednoducho sa dá zmena zmysluplne aj realizovať.

Idete do toho?

Zatvorte na chvíľu oči a predstavte si ako by ste chceli pracovať o 3 mesiace.

Zmena sa začína práve teraz…

Agile transformáciaLeadershipScrum Master

Mohlo by Vás zaujímať

Prečo nefungujú odhady a nie len v agile

Prečo nefungujú odhady a nie len v agile

Neoplatí sa mi plánovať a odhadovať, pretože to aj tak netrafím? Vo všeobecnosti ľudia nevedia robiť presné...

Zmena začína komunikáciou

Zmena začína komunikáciou

Väčšina programov zmien je zameraných na aktivity, akcie, ktorými sa zmeny realizujú. Až príliš často však ľudia...

Manažér a Petriho miska

Manažér a Petriho miska

Rola a zodpovednosti manažéra sa v dnešnom komplexnom svete v porovnaní s minulosťou výrazne zmenili. Firmy, ktoré...

Novinky

Naše Agiloviny

Nenechajte si ujsť výber toho najlepšieho z Agile, s čím sa stretli naši mentori. Nielen zo sveta produktov, vývoja, tipov a trikov, ale občas aj humoru. Posielame pravidelne, raz za občas :) #QualityOverQuantity

Posielať na

spracovaním osobných údajov

Ďakujeme