Agilne je … keď používame postity

cover

Pred niekoľkými týždňami som pri vysvetľovaní Agile senior manažmentu zažil zaujímavý moment.

Pri ukazovaní prostredia agilných tímov ma člen predstavenstva trochu podpichol svojim pohľadom na Agile.

Ukázal mi telefón s fotografiami, na ktorých boli takisto postity (sticky notes, kartičky) s vyjadrením „My sme boli agilní už dávno, kartičky sme používali už pred desiatimi rokmi!”.

Zaujímavý postreh. Áno, agilné tímy je skutočne možné rozpoznať podľa postitov na stenách. Ale postity Agile nerobia Agile. Sú nástrojom, ktoré Agile využíva pre transparentnosť. Vo všetkom a všade.

Postit náš kažoddenný

Agilné tímy používajú postity predovšetkým keď potrebujú nielen spolupracovať, ale spolutvoriť. Používajú ich keď potrebujú priorizovať. Alebo deliť zložité požiadavky na menšie. Keď potrebujú navrhnúť aktivity potrebné pre implementáciu požiadaviek. Alebo keď si potrebujú sledovať obmedzenia (impedimenty).

Na obrázku vyššie sú zachytené tímy s postitmi v rôznych fázach vývoja produktu. OD tvorby ideí, cez backlog refinement, prípravu a plánovanie, riadenie prác v tíme, ale aj retrospektívy. Obrázok zachytáva pri práci ľuďí z biznisu, produktový manažment, product ownerov, biznis architektov, ale aj analytikov, developerov, testerov a dokonca DevOps.

No používanie postitov z tímu agilný tím nerobí. Robia ho princípy, ktoré takýto tím aplikuje denne. Zameranie na výsledok, ťahanie, prácu na úlohách v danom poradí, vytváranie dosť dobrých výsledkov v takte a so zohľadnením spätnej väzby.

Agilne dáva dôraz na pravé princípy zobrazené napravo.

Na celom príbehu Agile je práve toto slovo najmenej dôležité.

V skutočnosti nám ide o funkčný výsledok. Nielen na konci, ale počas celej doby tvorby produktu, od prvého momentu.

Na to, aby produkt bol funkčný, potrebujeme mať ľudí rôznych rolí zapojených do tvorby produktu v rovnakom momente. Nie jeden na začiatku a niekto druhý na konci cyklu vývoja produktu. Plece pri pleci. Tím má byť multidisciplínny. Takto vedia budovať product po častiach, pričom každá je funkčným prírastkom produktu.

Takýto tím musí fungovať na inom princípe. Namiesto čakania na úlohu od šéfa si prácu si vyberá člen tímu sám, samozrejme v dohode s tímom. Vyberá si dokonca nielen to čo vie, ale čokoľvek chce. Možno to znie “neekonomicky”, v skutočnosti to je ale veľký benefit pre tím a firmu. Vzniká nám v tíme zastupiteľnosť.

Samoorganizácia podporuje atribúty motivácie človeka pracujúceho v kreatívnom priemysle. Týmito motivátormi sú Autonómia, majstrovstvo a zmysel. Aspoň podľa p. Daniela Pinka. A veruže má ten pán pravdu…

Je ale vhodné dať členom tímu nejaký focus, zameranie. Aby nerozpracovávali úlohy len tak halabala alebo podľa osobnej preferencie. Najlepšie by bolo, keby ich kopa úloh bola usporiadaná do poradia, napr. podľa biznis hodnoty, dopadu na klienta, stupňa rizika, popr. legislatívnych termínov.

Musíme mať tiež na pamäti, že vytvorenie dokonalého riešenia trvá dlho. Dnes na to nie je čas. Jednoducho svet je komplexný, zákazník očakáva nielen uspokojenie, ale prekvapenie. Konkurencia tiež nespí a čo si budeme vravieť o technológiách a rýchlosti ich zmien. Preto musíme zmeniť paradigmu.

Robiť dosť dobré je dnes lepšie ako robiť dokonalé.

Vytvoríme tak prvé verzie produktu lacnejšie. Ak sa osvedčia, tak vieme čo ďalej zlepšovať. Aj sa neosvedčia, tak jednak sme na to spálili menej zdrojov, zároveň sa vieme ľahko klienta spýtať kam produkt posunúť. No neodpustím si jedno upozornenie. Nie každý produkt je možné dodávať v takýchto prírastkoch. Čo neznamená, že sa v prírastkoch nedá vytvárať a dodať až keď je hotový v potrebnej kvalite.

No a keďže máme predpoklady na dodávanie prírastkov, je vhodné využiť takty. Iterácie rovnakej dĺžky. A umožniť tak predvídať koľko dodáme za napr. dva týždne, a na konci tých dvoch týždňov zistiť koľko sme skutočne dokončili. A ďalšie obdobie si naplánovať realistickejšie.

Agile však predovšetkým o spätnej väzbe. Tá je vrastená do každej ceremónie, do každej praktiky. Napr. nielen retrospektíva, alebo sprint review. Ale aj code review. Aj párové programovanie. Aj metriky, nakoniec aj Kanban tabuľa. Spätná väzba, ktorá posúva tím a produkt.

Častá a pravidelná spätná väzba zabezpečuje zmysluplne investované prostriedky na zmysluplné aktivity. Tým znížime riziko a zrýchlime návratnosť investície do produktu.

Takže ak chcete vysloviť, že my sme agilní už dávno, spýtajte sa sami seba, či je váš produkt funkčný v akomkoľvek čase, či to čo vytvárate má zmysel a hodnotu pre klienta v každom čase.

Či spolutvoríte, alebo iba spolupracujete. Či necháte tím si vyberať úlohy, alebo ich musíte priradzovať. A či metriky sú používané celým tímom, alebo iba Scrum Mastrom pri reportingu stavu.

A ak pritom používate postity, tak vám to asi ide ľahšie a viditeľnejšie.

Transparentnejšie.


AgileAgile transformácia

Mohlo by Vás zaujímať

Keď kríza vypukne tri mesiace pre vianočnou kampaňou a Agile

Keď kríza vypukne tri mesiace pre vianočnou kampaňou a Agile

Pred niekoľkými rokmi ma pozvali do jednej poisťovne pomôcť so zavedením Agilných praktík.Nešlo o celkovú transformáciu....

Zmena zmysluplne. Napr. zavedenie AI?

Zmena zmysluplne. Napr. zavedenie AI?

Ako jednoducho, no správne začať zavedenie zmeny vo firme? Blíži sa koniec roka a manažment tímy pripravujú...

Jeden krok vpred viac než istota na sto percent?

Jeden krok vpred viac než istota na sto percent?

„The world as we have created it is a process of our thinking. It cannot be changed without changing our thinking.“...

Novinky

Naše Agiloviny

Nenechajte si ujsť výber toho najlepšieho z Agile, s čím sa stretli naši mentori. Nielen zo sveta produktov, vývoja, tipov a trikov, ale občas aj humoru. Posielame pravidelne, raz za občas :) #QualityOverQuantity

Posielať na

spracovaním osobných údajov

Ďakujeme