Domov / Blog / Q+A=0! Otázky. Odpovede
1. Prešiel som si rôzne materiály, ale nikde som nenašiel informáciu o tom, aké je zloženie tímov
Tímy sú v Agile tzv. interdisciplinárne. Zložené zo všetkých rolí potrebných pre vytvorenie daného produktu. Tímy sú viac organizované podľa produktu/projektu/ich časti a nie podľa roly. Neexistuje teda tím analytikov, programátorov alebo testerov, ale napr. tím pre Microsoft Word, Microsoft Excel alebo napr. tím pre podporu IMAP v Microsoft Outlooku. Dúfame, že tento príklad to pomôže ozrejmiť.
Máte pravdu, tieto úvody sa neuvádzajú v materiáloch, pretože to veľmi záleží od produktu, klienta, biznisu atď. V princípe sa však dnes čoraz častejšie uplatňujú princípy napr. z Lean Startup zamerané na Minimum Viable Product, Minimum Marketable Feature, V princípe by som povedal, že rozbeh vývoja je dosť podobný typickým prístupom tradičného produkt. manažmentu.
V praxi sú veľmi často práve analytici v role produktového vlastníka. Ak je to aj u vás, potom máte pravdu. Produktový vlastník špecifikuje a formalizuje požiadavky. Ako konkrétne závisí opäť od veľkosti produktu a tímu. Aj produktoví vlastníci môžu byť hierarchicky organizovaný v prípade veľkých produktov/projektov a potom každá úroveň môže mať aj iné zodpovednosti. Je to na dlhšiu debatu. V
Nie v zmysle podrobných analýz všetkých vlastností od začiatku projektu. Možno pre vybrané top prioritné, ktoré budú realizované v prvých iteráciách. Ostatné neskôr.
Toto sa robí až počas iterácií, typicky počas plánovania sprintu. Opäť prístup Tak Neskoro Ako sa dá (ALAP).
Nie, agilný prístup začal od momentu iniciácie projektu v momente tvorby backlogu.
Ano aj. V realite toto sa deje v skutočne agilných tímoch, ktoré makajú na malých vlastnostiach. V tomto prípade totiž stíhajú aj analýzu, aj vývoj aj testovanie v rámci iterácie. V prípade náročnejších vlastností sa k tomu pristupuje inak.
Ano, je to tak veľmi často. Ak sú ale produktoví vlastníci, tak robia aj iné…
Agilné tímy sú malé tímy do 10-12 ľudí. V prípade veľkých tímov sa vzhľadom na to vytvárajú viaceré tímy organizované do ‚klanov‘.
Aj v roku 2023 sa od našich Agile koučov môžete naučiť praktické informácie o Agile, Scrum, Scrum Master a Product...
Kedy zaviesť Agile? V článku priblížime, ako sa rozhodnúť, v akých situáciách má zmysel zavádzať Agile. Článok...
Projektový manažment sa vzhľadom na zmenu fungovania firiem smerom k Agile mení a prispôsobuje. Pripravovať podrobné...
Nenechajte si ujsť výber toho najlepšieho z Agile, s čím sa stretli naši mentori. Nielen zo sveta produktov, vývoja, tipov a trikov, ale občas aj humoru. Posielame pravidelne, raz za občas :) #QualityOverQuantity