10 rokov Agile na Slovensku

Desať rokov sa zdá veľa, a napriek tomu nám mnohí tvrdia, že agilné praktiky sú ešte mladé.

V roku 2008 sme začali aplikovať vtedy nepoznané Agile a mali sme o ňom, v porovnaní s dneškom, úplne iné predstavy. Agile vyzeralo v tej dobe rebelsky. Neprocesne, jednoducho, niečo pre nebyrokratov a praktikov. Skutočná disciplína a rozsah zmien, ktorú si vyžadujú, nebol zrejmý.

Prvé roky Agile na Slovensku

Neskôr, v roku 2010, skupina nadšencov zorganizovala prvú konferenciu na Slovensku o Agile, konferenciu ScrumImpulz, nečakali sme veľký záujem. Našim cieľom bolo ukázať, že aj u nás sú ľudia, ktorí chcú pracovať nielen kvôli peniazom, ale kvôli funkčným produktom, za ktoré dostanú ‚recognition‘ klientov a to v normálnom pracovnom prostredí bez zbytočne komplikovaných procesov, v super tíme a navyše bez zbytočného úsilia venovaného do niečoho, čo používatelia ani nepoužijú. Tak normálne si sadnúť a vytvoriť produkt, ktorý poteší nielen používateľov, ale aj autorov. A až potom samozrejme dostať zaslúžené peniaze.

Prvý ročník nás záujmom zaskočil. Miestnosť v Košiciach bola malá. Na najlepšie bolo to, že vzniklo po ňom viac otázok, než odpovedí. Priekopníci získali odvahu si to vyskúšať aj v praxi.

Ďalšie roky

Nasledujúce obdobie sa nieslo v komunitnom duchu. Na Slovensku sa v Košiciach a v Bratislave rozbehla Agile@Slovakia, malá komunita ľudí, ktorí sa rozhodli si navzájom pomáhať. Dnes už je pomerne bežné ísť na meetup, no bola to práve agile komunita, ktorá patrila medzi prvé na Slovensku.

Nasledujúce roky sa tak niesli skôr v základných otázkach a experimentoch. Objavovanie praktík ako Scrum, Kanban, TDD, BDD, kontinuálnej integrácie, DevOps. Objavovanie zodpovednosti nových rolí ako napr. produktový vlastník, alebo ScrumMaster. Hľadanie odpovedí na otázky typu: „Agile v banke, telco, vládnych projektoch (ani, aj tam), ako na rozpočet, hľadanie nástrojov“, a prvých implementácii Agile v malých a odvážnejších firmách, ktoré si uvedomili, že im pomôže byť viac konkurencieschopnými na trhu a zaujímavejšími pre zamestnancov.

Boom báaaac

Pred štyrmi rokmi sa sa hrádza pretrhla. Prispeli k tomu aj príbehy z agilných transformácií prezentovaných počas konferencie. Agile sa stalo zaujímavé pre skoro každú IT firmu. Pre niektoré až tak, že začali dokonca úplne meniť modus operandi. Meniť štruktúru tímov, otvoriť sa transparentne klientom, ba dokonca aj zmeniť biznis model, kde dodávateľ je partnerom klienta, ktorý nielen robí čo klient chce, ale pomôže mu aj nájsť čo skutočne potrebuje.

Objavujú sa aj nové vzory. Agile nevyhovuje všetkým, pre niekoho je radikálne. Ľudia sa cítia neistí. Fakt môžem povedať, že niečo neviem, keď v minulej práci som bol za to pokarhaný? Môžem sa zmeniť ja, keď manažment sa nemení? Dá sa mu veriť, že to myslí vážne, alebo stačí počkať kým to prehrmí?

Chýbajúci mentoring a skúsenosti boli aj príčinou viacerých zlyhaní. Roky tímy chceli zmeniť pracovné postupy, no manažment to nechcel. Chcel predovšetkým zmeniť tímy. Keď však manažment pochopil čo je vo veci, tak im tímy neverili. A preto už nie všetci z nich agile chceli.

V starom svete to bolo jednoduchšie. Daj mi úlohu a ja ju spravím. V novom svete si môžem vybrať čo viem, alebo dokonca chcem. No zaviažem sa, že to dokončím. Popri tom ešte pomôžem kolegom, nechám si skontrolovať výsledok, dohodnem sa denne ako budeme postupovať ďalej, stretnem sa so zákazníkom a predvediem ako to fakt funguje. Že nie je nato všetko čas? No v skutočnosti je ho až až. Stačí si len vybrať 20% dôležitých (nie urgentných) požiadaviek. Takých, ktoré klientovi čo najviac pomôžu. Utópia?

Posledné dva roky určujú budúcnosť

Vidíme to v praxi. Nie je to iba záležitosť Agile. Určite má na tom podiel aj tlak trhu a konkurencieschopnosť. Nové technológie, ktoré sa inovujú rýchlejšie než kedykoľvek predtým. Nástup AI, machine learning, prienik hlasovo ovládaných asistentov, automatizácia, cloud a digitálna transformácia firiem si vyžaduje rýchlosť, zameranie na hodnotu a zmysel. Navyše takto firmy môžu ostať zaujímavé pre ajťákov, ktorých na trhu niet.

Agile už nie je iba záležitosťou IT vo firme. Pridáva sa k nemu aj obchod, marketing a prevádzka. Niektoré firmy dokonca spravili ešte radikálnejšiu transformáciu manažmentu do podpornej roly. Riešia systém práce, nie ľudí. Stávajú sa dokonca koučmi tímov. Zaujímajú sa o osobný rast a problémy.

Aj komplexné produkty sa dnes tvoria jednoduchými agilnými praktikami. Plánuje sa spoločne od začiatku, neraz 50 a viac ľudí. Tímy si tvoria vlastné pravidlá, ktoré sa snažia merať, dodržiavať a zlepšovať. Firmy si alokujú rozpočet aj na rozvoj tímov. Klienti si uvedomujú, že musia investovať nielen do biznis vlastnosti, ale aj do technológie a do tímov samotných. Hoc sú od dodávateľa. A dodávatelia v IT začínajú chápať, že sú to práve klienti, ktorí rozhodujú čo a kedy. A že transparentnosť a skutočné partnerstvá sú dnes nutnosťou. Že MY a ONI už neplatí.

Chcete sa dozvedieť viac?

Pozývame vás na šiesty ročník konferencie ScrumImpulz, konferencie kde sa dozviete:

  • počas prednášok ako je na tom agile v slovenských firmách,
  • budete sa môcť poradiť s ľuďmi z praxe počas Coaching kliniky,
  • naučiť sa viac o Agile, Scrum, ScrumMastershipe a Product ownershipe počas verejných tréningov,
  • a možno aj zdieľať svoj príbeh počas Lighting Talks.

31. mája v Bratislave sa dozviete:

  • ako sa to s Agile podarilo v známej slovenskej firme, ktorá už nie je startupom,
  • alebo vo firme staršej než 100 rokov,
  • ako sa učí na slovenských školách pomocou Scrum
  • a samozrejme novinky od Agile mentorov zo zahraničia.

Prednášať bude Marina Schiffer (GER/SK), Martin Strigač (SK), Danko Kovatch (IL), Ján Majoroš (SK), Fernando Colleone (BR/CZ), Timofey Yevgrashyn (UA/GER) a Antonín Moravec (CZ). Ľudia, ktorí riadia firmy, tvoria produkty, implementujú projekty a predovšetkým podporujú kolegov a komunitu.

Jeden deň plný inšpirácie a otázok.

Viac na www.scrumimpulz.sk

KonferenciaScrumImpulz

Mohlo by Vás zaujímať

ScrumImpulz’24: Agile (ne)funguje

ScrumImpulz’24: Agile (ne)funguje

Jediná slovenská konferencia o Agile, konferencia ScrumImpulz bude aj tento rok! Posledné roky vidím v praxi mnohé jednoducho...

Dušan Kocúrek – Unleashing the Potential | ScrumImpulz 2023

Dušan Kocúrek – Unleashing the Potential | ScrumImpulz 2023

Svet Product Ownershipu sa vyvíja, ale nebojte sa, AI vás nenahradí! Namiesto toho ju prijmite ako silný nástroj na...

Záznamy prednášok zo ScrumImpulz 2023 – 2. časť

Záznamy prednášok zo ScrumImpulz 2023 – 2. časť

V tomto blog poste prinášame nahrávky prvých troch prednášok z konferencie ScrumImpulz 2023, slovenskej konferencie...

Novinky

Naše Agiloviny

Nenechajte si ujsť výber toho najlepšieho z Agile, s čím sa stretli naši mentori. Nielen zo sveta produktov, vývoja, tipov a trikov, ale občas aj humoru. Posielame pravidelne, raz za občas :) #QualityOverQuantity

Posielať na

spracovaním osobných údajov

Ďakujeme