Späť
Základné a nadstavbové vzdelávacie programy pre tím.
Dlhodobá podpora tímov mentormi.
Spoznajte potenciál pre zlepšenia tímu.
Príprava a nastavenie tímu pre tvorbu komplexných produktov škálovaným Agile.
Ucelený a zmysluplný rozvoj tímu
Základné a nadstavbové vzdelávacie programy pre Scrum Mastrov.
Dlhodobé programy rozvoja schopností.
Identifikujte svoje potenciály pre ďalší profesionálny rozvoj.
Príprava Scrum Mastrov pre prácu v škálovanom Agile.
Základné a nadstavbové vzdelávacie programy pre Produktových vlastníkov.
Pripravte sa na prácu produktového vlastníka škálovaného portfólia produktov.
Vzdelávanie pripravujúce firmu pre zavedenie Agile.
Dlhodobé rozvojové programy pre zavedenie agilných praktík do firmy.
Hodnotenie agility firmy a identifikácia potenciálov pre ďalšie zlepšovanie.
Príprava firmy pre škálovanie agilných praktík.
Naše služby
TRÉNINGY
ROZVOJ
HODNOTENIE
ŠKÁLOVANIE
Ďalšie odkazy
Domov / Blog / Personálna mapa: nástroj na utuženie tímu
Máte pocit, že váš tím potrebuje utužiť vzťahy alebo im chcete pomôcť lepšie sa spoznať? Skúste s nimi personálne mapy a neoľutujete. Personálna mapa je technika, ktorá pomôže ľuďom nájsť spoločné témy na rozhovor nenútene a jednoducho. Inšpirujte sa ako ich jednoducho vytvoriť a ako z ich tvorby spraviť zábavnú teambuilding aktivitu. Leto je na to ideálny čas.
Personálna mapa je mentálna mapa človeka. Je to technika z Managementu 3.0 a jej cieľom je uľahčiť vám a vášmu tímu lepšie spoznať kolegov v agile tíme.
Vedieť o sebe viac vám pomôže navzájom si dôverovať a tvoriť tak spolu silnejší tím.
Pretože poznať svojich kolegov nie je len o tom, že si je s kým pokecať pri káve o novom Avengers filme. Je to tom, že ak sa ľudia vedia porozprávať aj o svojom osobnom živote, je pre nich jednoduchšie empatizovať spolu. Aj krátky rozhovor o niečom blízkom nám môže dať pocit istoty v druhého človeka. Vďaka tomu budeme menej váhať ak ho napríklad chceme pri práci požiadať o pomoc. Rovnako tak bude pre každého v tíme, nie len pre pár hlučných jedincov, jednoduchšie vyjadriť svoj názor a navzájom sa pri tom rešpektovať. A to je hlavná vec, ktorá robí tím uspešným a posúva ho dopredu.
V dobrom tíme je každý rovnocenný a nikto sa nebojí prispieť svojím názorom. To je základná vec, ktorá pomôže rýchlo riešiť aj zložité problémy.
Výhodou tvorby personálnych máp je, že každého člena tímu začleníte rovnako. Uľahčíte interakciu introvertom a ľuďom, pre ktorých môže byť náročnejšie začať rozhovor. Rovnako môžete ľahko a rýchlo začleniť nového člena do tímu. Ak máte tím, ktorý je fyzicky málo spolu, personálnou mapou ich môžete zblížiť aspoň pomyselne.
Ak chcete tímu predstaviť personálne mapy, je dobré začat s príkladom svojej vlatnej. Rozdeľte ju do 8 základých kategórií:
Postupne každú z nich vyplňte. Nebojte sa však spolu s tímom kategórie pridať alebo upraviť podľa toho čo pokladajú za zaujímavé. Zapojte kolegov do tvorby a pýtajte sa ich ako vašu mapu doplniť. Uvidíte koľko toho o vás vedia ? .
Skúste napríklad tieto varianty:
Dobrý čas na personálne mapy môže byť napríklad počas retrospektívy. Dávajte pozor na to, aby bol každý člen tímu začlenený do procesu rovnako a aby tvorba máp netrvala tak dlho, že ľudí skôr odradí.
Rovnako sa snažte aby sa diskusia nestrhla len o jednom predmete, ktorý možno zaujme len 2-3 ľudí.
Ak sú personálne mapy pre tím nové, spravte s nimi najprv svoju mapu a pokračujte s niekým, kto sa ponúkne a chce to skúsiť.
Personálne mapy môžete jednoducho vytvárať v ScrumDesku pomocou RCA Desku. Budú ľahko a vždy dostupné vašim kolegom, môžete do nich jednoducho dopĺňať nové témy a ušetrením papiera pomôžete lesom ? . Keďže ich každý môže vidieť alebo doplniť kedykoľvek, sú dobrým riešením pre tímy, ktoré nie sú fyzicky spolu.
Vytvoríte ju nasledovne:
6. Kliknutím na “Why?” pridáte nový uzol spojený s uzlom pôvodným. Takto pridajte všetky kategórie, ktoré chcete použiť.
7. Každú kategóriu postupne vyplňte pridaním nových uzlov.
8. Ak vás pri prezeraní máp niektorý z uzlov zaujme, môžete k nemu napísať komentár.
RCA Desk v ScrumDesku môžete rovnako využiť na tvorbu rôznych myšlienkových máp pre vizualizáciu analýzy príčin akéhokoľvek problému.
Personálne mapy môžete pozmeniť podľa príležitosti. Ak chcete s tímom oslavovať, môžete sa inšpirovať . V tejto mape každý napísal aké dôvody si myslí, že majú ostatní členovia tímu na oslavu v pracovnom a osobnom živote (napríklad dokončenie projektu, svadba a pod.). Nakoniec každý napísal, čo by mali oslavovať ako tím. Takto sa každý dozvedel niečo nové, čo by neprišlo na reč v bežnom pracovnom prostredí. Hlavnou myšlienkou ale bolo tím povzbudiť a navzájom si ukázať aký prínos v ňom každý má.
Ďalším zaujímavým nápadom, kedy sa môžete s tímom zahrať a vrátiť sa do detských čias, bol nápad vyrobiť kreatívne 3D mapy. Tím namiesto obyčajného písania jednoducho modeloval všetko z plastelíny. Tu si určite precvičíte aj tímové riešenie problémov – vedeli by ste vy ako napríklad vymodelovať takú trpezlivosť a iné hodnoty?
Personálna mapa je dobrá a jednoduchá technikana zlepšenie vzťahov v tíme. Toto kreatívne cvičenie vám pomôže zábavnou formou spoznať svojich kolegov a posilniť tak váš tím. Tvorbu máp môžete upraviť podľa seba alebo z nej spraviť krátku oddychovú aktivitu, kde sa váš tím môže kreatívne “vyblázniť”.
Kto sa hrá, nehnevá ?
Milan, účastník nášho trénigu, sa ma tento týždeň spýtal: „Čo si myslíš o používaní AI na odhadovanie...
Viacerí ste v osobných správach zareagovali na časť predchádzajúceho článku „Bod J“ popisujúcu reakcie ľudí...
irma sa rozhodla prejsť na agilný spôsob vývoja pred viac ako rokom. Pripravovali sa výrazne poctivo. Skutočne, tak...
Nenechajte si ujsť výber toho najlepšieho z Agile, s čím sa stretli naši mentori. Nielen zo sveta produktov, vývoja, tipov a trikov, ale občas aj humoru. Posielame pravidelne, raz za občas :) #QualityOverQuantity