Späť
Základné a nadstavbové vzdelávacie programy pre tím.
Dlhodobá podpora tímov mentormi.
Spoznajte potenciál pre zlepšenia tímu.
Príprava a nastavenie tímu pre tvorbu komplexných produktov škálovaným Agile.
Ucelený a zmysluplný rozvoj tímu
Základné a nadstavbové vzdelávacie programy pre Scrum Mastrov.
Dlhodobé programy rozvoja schopností.
Identifikujte svoje potenciály pre ďalší profesionálny rozvoj.
Príprava Scrum Mastrov pre prácu v škálovanom Agile.
Základné a nadstavbové vzdelávacie programy pre Produktových vlastníkov.
Pripravte sa na prácu produktového vlastníka škálovaného portfólia produktov.
Vzdelávanie pripravujúce firmu pre zavedenie Agile.
Dlhodobé rozvojové programy pre zavedenie agilných praktík do firmy.
Hodnotenie agility firmy a identifikácia potenciálov pre ďalšie zlepšovanie.
Príprava firmy pre škálovanie agilných praktík.
Naše služby
TRÉNINGY
ROZVOJ
HODNOTENIE
ŠKÁLOVANIE
Ďalšie odkazy
Domov / Blog / ‚WTF per minute‘, alebo ‚Aha moments per minute‘?
Koľkokrát ste dostali spätnú väzbu na kvalitu vašej práce, ktorá sa sústredila len na chyby, bez toho aby bola zohľadnená situácia, ktorá ovplyvnila výsledok? Ako často ste sa cítili nepríjemne, keď vám bola kritizovaná práca bez znalosti okolností, ktoré ovplyvnili vaše rozhodnutia alebo obmedzili čas na dokončenie úlohy? Aký vplyv mal tento typ spätnej väzby na vašu motiváciu a dôveru v tím? Ako by mohla spätná väzba zameraná na pozitívne momenty a učenie ovplyvniť váš prístup k práci a vzťahy s kolegami?
Počas nedávnej diskusie so skúseným vývojárom mi bola pripomenutá metrika „WTF per minute“ ako indikátor kvality kódu.
Metrika „WTF per minute„, ktorú spopularizoval Thom Holwerda, má slúžiť na vyjadrenie frustrácie pri pohľade na neprehľadný alebo ťažko pochopiteľný kód. Táto myšlienka poukazuje na to, ako často sa čitateľ kódu pozastaví nad jeho nezrozumiteľnosťou či nedostatkami.
Aj keď je tento koncept na prvý pohľad vtipný, otvára diskusiu o tom, ako negatívne metriky môžu narušiť dynamiku tímov, proces učenia a brániť otvorenej komunikácii a tímovému rastu.
Tým, že sa zameriavame na zlé príklady bez toho, aby sme zohľadnili kontext alebo okolnosti, ktoré viedli k napísaniu kódu, vytvárame prostredie, v ktorom sa vývojári môžu cítiť ohrození. To oslabuje dôveru a spoluprácu v tíme. Namiesto toho by sme mali identifikovať pozitívne aspekty kódu, ktoré slúžia ako príklad pre ostatných, a tým umožniť tímu rásť a neustále sa zlepšovať.
Podobné metriky neprispievajú k spolupráci a rozvoju vedomostí, ale naopak môžu oslabovať tímovú súdržnosť.
Paradoxne pre riešenie nemusíme ísť ďaleko. Lean a Agile princípy poskytujú pevný základ pre prehodnotenie prístupov k zlepšovaniu kvality kódu. Lean hodnoty podporujú elimináciu plytvania a neustále zlepšovanie, zatiaľ čo Agile Manifesto stavia jednotlivcov a interakcie nad procesy a nástroje.
Aby sme vytvorili zdravé prostredie pre vývoj kódu, je dôležité podporovať otvorenú diskusiu, zdieľanie vedomostí a tímovú prácu.
Keď som po skončení vysokej školy mal možnosť začať pracovať ako programátor, poháňala ma zvedavosť “Ako by to naprogramovali seniori?”. V mojom okolí ich v roku 1997 nebolo veľa. A ak áno, vtedajšia kultúra skôr posilňovala individualizmus a ego programátora, nie kolektívne vlastníctvo, tímovosť, vzájomné vzdelávanie a odovzdávanie skúseností. Ľudia boli tým viac platení čím viac boli expertmi. A to viedlo k tomu, že kód dokonca nebol zdieľaný. “Kód bol môj”. Netušili ste ako to ten druhý naprogramoval, pretože ste dostali maximálne DLL s popisom interfejsov.
Osobne ma to motivovalo hľadať iné zdroje vzdelávania. V tej dobe však bolo možné sa veľa naučiť v SDK a zdrojových kódoch (v tej dobe) nových technológií ako napr. Turbo C++ pre DOS, MFC/ATL pre Windows, alebo neskôr prelomové Distributed/Component Object Model. Bokom nezaostali ani teórie algoritmov, alebo Design Patterns. Boli to hodiny štúdia kódov napísaných neznámymi ľuďmi. Zdrojových kódov, ktoré obsahovali nielen správny kód, ale aj chyby. Hodiny, z ktorých (pre mňa neuveriteľne) čerpám ešte aj po 28 rokoch.
Čítanie kódu ma výrazne posunulo v abstrakcii, premýšľaniu vo vzoroch, znovapoužiteľnosti kódu a budovaniu nadstavieb.
Aby sme vytvorili prostredie podporujúce učenie a neustály rast, môžeme použiť viaceré metódy, ktoré sú osvedčené v praxi:
A práve tieto techniky vytvárajú kvalitný predpoklad pre ocenenie pozitív a inovácií.
Namiesto kritizovania kódu prostredníctvom metriky „WTF per minute“ navrhujem zameranie sa na pozitívne „Aha momenty“. Navrhujem, aby sme sa zamerali na “Aha momenty per minute” — chvíľ, keď niekto číta kód a povie si:
„Aha, takto by som to mohol robiť!“
Tieto pozitívne momenty poukazujú na dobre navrhnutý a implementovaný kód, z ktorého sa môžu ostatní poučiť. Namiesto hľadania nedostatkov a ich trestania by sme mali zvýrazniť príklady, ktoré ukazujú, ako dosiahnuť dobrý kód, aby sme tak definovali tímové štandardy.
Takéto momenty predstavujú chvíle, keď vývojári objavia nové, prelomové, alebo elegantné riešenie v kóde.
S pomocou metriky “Aha moments per minute” vytvoríme zdravé prostredie, ktoré podporuje zdieľanie vedomostí a rast.
Ak chcete implementovať pozitívne metriky ako „Aha momenty“ a zamerať sa na učenie z kódu, nasledujúci postup vám pomôže dosiahnuť lepšie výsledky:
Nie, nemusíte merať tieto Aha momenty za minútu. Podstatný nie je totiž počet týchto Aha zistení, alebo ich frekvencia. Podstatné je čo ste sa z Aha momentu naučili, čo môžete využiť ako nový štandard.
Zmeňme kultúru kritiky na budovanie pozitívneho, vzdelávanie podporúceho prostredia, v ktorom sa každý člen tímu môže učiť a zlepšovať na základe skutočných príkladov z praxe.
„The world as we have created it is a process of our thinking. It cannot be changed without changing our thinking.“...
Aj drobnosť ako názov mítingu môže znechutiť vývojový tím. A bohužiaľ na škodu. Tím ‘Furt dačo’ v agilným...
Rozmachom Agile sa paleta nástrojov a praktík používaných pri vývoji produktov v IT prudko zväčšila. Začiatok...
Nenechajte si ujsť výber toho najlepšieho z Agile, s čím sa stretli naši mentori. Nielen zo sveta produktov, vývoja, tipov a trikov, ale občas aj humoru. Posielame pravidelne, raz za občas :) #QualityOverQuantity