Späť
Základné a nadstavbové vzdelávacie programy pre tím.
Dlhodobá podpora tímov mentormi.
Spoznajte potenciál pre zlepšenia tímu.
Príprava a nastavenie tímu pre tvorbu komplexných produktov škálovaným Agile.
Ucelený a zmysluplný rozvoj tímu
Základné a nadstavbové vzdelávacie programy pre Scrum Mastrov.
Dlhodobé programy rozvoja schopností.
Identifikujte svoje potenciály pre ďalší profesionálny rozvoj.
Príprava Scrum Mastrov pre prácu v škálovanom Agile.
Základné a nadstavbové vzdelávacie programy pre Produktových vlastníkov.
Pripravte sa na prácu produktového vlastníka škálovaného portfólia produktov.
Vzdelávanie pripravujúce firmu pre zavedenie Agile.
Dlhodobé rozvojové programy pre zavedenie agilných praktík do firmy.
Hodnotenie agility firmy a identifikácia potenciálov pre ďalšie zlepšovanie.
Príprava firmy pre škálovanie agilných praktík.
Naše služby
TRÉNINGY
ROZVOJ
HODNOTENIE
ŠKÁLOVANIE
Ďalšie odkazy
Domov / Blog / Chyby Agile: Naše Agile je iné…
V prvej časti tohto cyklu článkov o zlyhaní pri zavádzaní Agile praktík sme si priblížili prvé časté zlyhanie – kráľovstvo za nástroj. Trochu horšou je však obrana všetkého pred pripomienkami vetou „Naše Agile je iné…“
Pred polrokom som sa stretol so ScrumMastrom tímu, ktorý sa aplikuje v práci agilné prístupy už viac než dva roky. Bolo to príjemné stretnutie, na ktorom sa dozviete o mnohých drobných víťazstvách (rozumej zmenách) tímu, ale aj o ich prehrách a stratách. Jedna veta ma však prekvapila.
Ok, takže poďme sa nad tým zamyslieť. Agile je množinou adaptívnych princípov a postupov, ktoré nie sú predpísané nijakou autoritou. Pri ich aplikácii ide o hodnoty ako napr. funkčný produkt, klient na palube, vítaná reakcia na časté zmeny a vytváranie hodnoty vo vysokointeraktívnom a spolupracujúcom tíme. Scrum nemusí mať planning, daily, demo a retro. Nepíše sa, že produktový vlastník musí pripravovať user stories. Odporúča sa to.
Každá firma je trochu iná, každý klient a každý tím. Dokonca aj v jednej a tej istej firme môže agilný tím fungovať trochu inak. Iné dĺžky iterácií, iný spôsob evidencie úloh, iné princípy odhadovania. Samozrejme určitá miera štandardizácie je vítaná. Niektoré z pravidiel môžu byť minimálnou množinou, iné môžu byť tímom odporúčané.
Prispôsobujte, neopakujte chyby iných…
Agile je o rozpoznaní dosť dobre. Snaha o perfektnosť len odďaľuje rozhodnutie. 80% vecí spravíte za 20% času, posledných 20% za 80% času.
Fakt chcete márniť svoj čas a život snahou o perfektnosť? Nevyhovárajte sa na to, že v Agile je to tak. Len tým poštvete voči sebe a svojmu tímu aj manažment a aj klientov. Že nemáte čas na vysvetľovanie princípov a rozdielov medzi tradičnými postupmi a agile? Že máte definované procesy, roly a nástroje, ale neostal vám čas na firemnú kultúru, identifikáciu problémov a premyslenie si vízie a cieľov, ktoré má agile pomôcť dosiahnuť?
Tak štastnú, poslednú, cestu…..
Nabudúce o jednej z najväčších výziev budúceho agile tímu. Presadiť sa do jednej, tímovej, miestnosti…
Ako jednoducho, no správne začať zavedenie zmeny vo firme? Blíži sa koniec roka a manažment tímy pripravujú...
„The world as we have created it is a process of our thinking. It cannot be changed without changing our thinking.“...
Koľkokrát ste dostali spätnú väzbu na kvalitu vašej práce, ktorá sa sústredila len na chyby, bez toho aby bola zohľadnená...
Nenechajte si ujsť výber toho najlepšieho z Agile, s čím sa stretli naši mentori. Nielen zo sveta produktov, vývoja, tipov a trikov, ale občas aj humoru. Posielame pravidelne, raz za občas :) #QualityOverQuantity