Domov / Blog / Práca počas sviatkov?
V predvečer najrodinejších sviatkov nie je mnoho tímov, ktoré budú ešte do konca roka 2013 pracovať. Nakoniec, veď to budú iba 4 pracovné dni. Nie každý člen tímu však bude dovolenkovať a užívať si pohodu.
Minulý týždeň sme s jedným tímom diskutovali ako riešiť plán sprintu počas sviatkov. Často práve vianočné obdobie (a leto) spôsobujú scrum mastrom malé bolesti hlavy s organizáciou denného života tímu.
Ako pracuje agilný tím počas sviatkov? Odpovede závisia od toho čo chcete dosiahnuť.
Ak aplikujete Scrum, tak možno budete chcieť pokračovať s novým sprintom. Môže sa stať, že posledný sprint bude dlhší. Možno trojtýždňový a nie dvojtýždňový.
Skúsenejší Scrum Master nechce meniť dĺžku sprintu. Vie, že je to jedna z najčastejších chýb aplikácie Scrum. No v prípade sviatkov to nevidím ako striktnú podmienku. Scrum nie je dogma, je to agilný prístup k manažmentu projektu. A ako taký je predovšetkým o čo najlepšej adaptabilite daným podmienkam.
Preto sa nemusíte obávať hoci aj dlhšieho sprintu. Nezabudnite si však overiť kapacity členov tímu. Odporúčam vizualizovať vedľa kanban tabule kto bude kedy prítomný osobne, kto online a kto nebude vôbec.
Naši rodičia aplikovali v práci tzv. závodné dovolenky. Osobne si myslím, že je to asi najlepšie riešenie. Šprintovať sa nedá neustále. Potrebujete aj čerpať nové sily. Navyše sa dá predpokladať, že aj zákazníci spomalia pracovné tempo a tak je potrebné zabezpečiť iba prípadnú online podporu.
Túto alternatívu preferujem ak do práce musí prísť viacero členov tímu. Najčastejšie je to kvôli chýbajúcim dovolenkám.
V tomto prípade sa snažíme vôbec neplánovať sprint. Vianočným obdobím prechádzame skôr pomocou Kanban prístupu kedy tím pracuje ďalej na prioritných úlohách, no nie sú vopred vybrané do nejakého sprintu.
Od produktového vlastníka to prirodzene vyžaduje mať pripravené položky v backlogu tak, aby tím na nich mohol samostatne pracovať. Od tímu zase tento prístup vyžaduje ich pochopenie a prípravu na prípadnú implementáciu.
Nesmiete zabúdať, že na vašich výsledkoch sú závislí aj tí, ktorých momentálne nevidíte:
Cez sviatky niektoré tímy radi spomalia a zamerajú sa na to, na čo počas roka nebol veľmi čas:
Produktoví vlastníci sa môžu sústrediť na:
No a nakoniec možno nastal ten správny čas jednoducho sa zamerať na opravy chýb, resp. refaktoring ktorý ste tak dlho odkladali. Alebo konečne na doplnenie unit testov resp. aktualizáciu modelov a dokumentácie.
Pre produktového vlastníka je upratovaním aj:
Nemali by ste zabudnúť na (obľúbenú?) retrospektívu. Na konci roka je vhodná retrospektíva za celým rokom.
Počas sprintov sú retrospektívy zamerané na pomerne konkrétne témy. Koniec roka však poskytuje príležitosť sa zamyslieť nad prácou a firmou v širšom kontexte.
Nech už si vyberiete akýkoľvek spôsob, ScrumDesk tím vám prajeme pohodové prežitie sviatkov a zároveň aj príjemný pocit dobehnutia do cieľa.
Aj v roku 2023 sa od našich Agile koučov môžete naučiť praktické informácie o Agile, Scrum, Scrum Master a Product...
Kedy zaviesť Agile? V článku priblížime, ako sa rozhodnúť, v akých situáciách má zmysel zavádzať Agile. Článok...
Projektový manažment sa vzhľadom na zmenu fungovania firiem smerom k Agile mení a prispôsobuje. Pripravovať podrobné...
Nenechajte si ujsť výber toho najlepšieho z Agile, s čím sa stretli naši mentori. Nielen zo sveta produktov, vývoja, tipov a trikov, ale občas aj humoru. Posielame pravidelne, raz za občas :) #QualityOverQuantity