Späť
Základné a nadstavbové vzdelávacie programy pre tím.
Dlhodobá podpora tímov mentormi.
Spoznajte potenciál pre zlepšenia tímu.
Príprava a nastavenie tímu pre tvorbu komplexných produktov škálovaným Agile.
Ucelený a zmysluplný rozvoj tímu
Základné a nadstavbové vzdelávacie programy pre Scrum Mastrov.
Dlhodobé programy rozvoja schopností.
Identifikujte svoje potenciály pre ďalší profesionálny rozvoj.
Príprava Scrum Mastrov pre prácu v škálovanom Agile.
Pripravte sa na prácu produktového vlastníka škálovaného portfólia produktov.
Základné a nadstavbové vzdelávacie programy pre Produktových vlastníkov.
Príprava firmy pre škálovanie agilných praktík.
Vzdelávanie pripravujúce firmu pre zavedenie Agile.
Dlhodobé rozvojové programy pre zavedenie agilných praktík do firmy.
Hodnotenie agility firmy a identifikácia potenciálov pre ďalšie zlepšovanie.
Naše služby
TRÉNINGY
ROZVOJ
HODNOTENIE
ŠKÁLOVANIE
Ďalšie odkazy
Domov / Blog / Projekty, všade samé agile projekty
Menšie firmy sa potrebujú veľa obracať, aby dokázali prežiť. Najčastejšie sa
pri mentoringu stretávame s tým, že berú veľa zakázok a pracujú tak na viacerých projektoch súčasne.
S týmto javom bojuju aj väčšie spoločnosti. Najčastejšie firma chce využívať kapacitu ľudí naplno. Jednoducho prečo by mali iba sedieť keď je na čom pracovať. Ak nie je, niečo sa nájde.
So zavedením agile prichádza dôležitá zmena. Jeden produktový vlastník pre tím.
Hmm, ale čo ak máte aktívne viaceré projekty súčasne? Ako sa PO rozhodne čo je dôležitejšie? Veď všetci chcú všetko a hneď.
V tíme ABC sa produktový vlastník rozhodol, že bude obiehať projekťákov a pravidelne zozbiera požiadavky. Aj sa to dobre začalo, niekoľko týždňov to aj fungovalo. Čoskoro sa však kalendáre rozsynchronizovali a PO začal mať v backlogu medzery, ktoré mu projekťáci dopĺňali priebežne a na poslednú chvíľu.
V aktuálnom sprinte sa menil rozsah. Tím považoval planning za zbytočný, veď obsah sa aj tak neustále menil. Projekťáci sa hnevali, lebo ich projekty meškali. Nemohli sa spoľahnúť na sľuby PO.
A pritom ten chudák sa tak snažil. Jednoducho depka.
Tím ZYX išli na to inak. Product Owner si povedal, že bude pre neho strašný waste obiehať stakeholderov dookola. Zistil, že nebude mať čas na detailizáciu, priorizovať a hlavne na tím a produkt.A tak si nastavil stretnutia so stakeholdermi inak.
Podobne ako sa tím stretáva na planningu, všetci naraz, aj stakeholdermi sa začali stretávať všetci naraz. Najprv na preplannigu sprintu. Všetci v ten istý deň raz za šprint. Každý si doniesol svoje požiadavky. Musel ich mať už zoradené podľa dôležitosti pre klienta a business hodnoty pre firmu. Na stretnutí stakeholderi si porovnali potreby a dohodli si možné poradie požiadaviek.
Tento rad požiadaviek sa v ďalšom týždni dostal na preplannig tímu, kde sa členovia vyjadrili k realizovateľnosti, stave pripravenosti požiadaviek a prípadnému riziku. Nakoniec odhadli požiadavky s pomocou story points.
PO zapracoval feedback do aktualizovaného poradia. Podľa velocity timu potom vybral požiadavky, ktoré tím pravdepodobne ani nestihne dokončiť.
Tretí týždeň sprintu sa opäť stretol so stakeholdermi, kde im ukázal, čo všetko je možné spraviť. Stakeholderi sa medzi sebou dohodli kto komu pustí kapacitu, ak to bolo potrebné z pohľadu realizácie a biznis priority.
Pravidelnú komunikáciu a disciplínu. A práve preto to funguje.
Čo si to však vyžaduje? Povedať si business prioritu jednotlivých projektov. Chcieť sa pochopiť. A preto mať projektové ciele prepojené s firemnými.
Čo si to však vyžaduje?
Povedať si business prioritu jednotlivých projektov.
Chcieť sa pochopiť. A preto mať projektové ciele prepojené s firemnými.
Povedzte si na rovinu. Entropiu je treba znižovať. Iba tak sa chaos udrží v rozumnej miere.
Nie každý projekt je rovnako dôležitý. A niektorých sa treba zbaviť čo najskôr. Aby nežrali kapacitu a neblokovali prietok tímu a väčšej hodnoty.
Pred niekoľkými týždňami som pri vysvetľovaní Agile senior manažmentu zažil zaujímavý moment. Pri ukazovaní prostredia...
Nie tak dávno sme sa stretli s nastavením roly Produktového vlastníka, ktoré odrážalo maximálne možnosti, ktoré...
Pred niekoľkými rokmi ma pozvali do jednej poisťovne pomôcť so zavedením Agilných praktík.Nešlo o celkovú transformáciu....
Nenechajte si ujsť výber toho najlepšieho z Agile, s čím sa stretli naši mentori. Nielen zo sveta produktov, vývoja, tipov a trikov, ale občas aj humoru. Posielame pravidelne, raz za občas :) #QualityOverQuantity