Späť
Základné a nadstavbové vzdelávacie programy pre tím.
Dlhodobá podpora tímov mentormi.
Spoznajte potenciál pre zlepšenia tímu.
Príprava a nastavenie tímu pre tvorbu komplexných produktov škálovaným Agile.
Ucelený a zmysluplný rozvoj tímu
Základné a nadstavbové vzdelávacie programy pre Scrum Mastrov.
Dlhodobé programy rozvoja schopností.
Identifikujte svoje potenciály pre ďalší profesionálny rozvoj.
Príprava Scrum Mastrov pre prácu v škálovanom Agile.
Základné a nadstavbové vzdelávacie programy pre Produktových vlastníkov.
Pripravte sa na prácu produktového vlastníka škálovaného portfólia produktov.
Vzdelávanie pripravujúce firmu pre zavedenie Agile.
Dlhodobé rozvojové programy pre zavedenie agilných praktík do firmy.
Hodnotenie agility firmy a identifikácia potenciálov pre ďalšie zlepšovanie.
Príprava firmy pre škálovanie agilných praktík.
Naše služby
TRÉNINGY
ROZVOJ
HODNOTENIE
ŠKÁLOVANIE
Ďalšie odkazy
Domov / Blog / Bezpečný škálovaný Agile so SAFe
Je škálovaný Agile oxymoron? SAFe, alebo aj „bezpečie“, je vlastne „iba“ súbor princípov, praktik, aktivít a kompetencii, ktoré sú odporúčané pre firmy aby dosiahli tzv. Business Agilitu, a tým dokázali reagovať na zmeny na trhu, zmeny zákazníckych potrieb a zmeny v technológiách.
Veľa firiem sa rozhodlo implementovať SAFe preto, aby vyriešili svoje problémy, ale tak ako pre ostatné agilné frameworky, aj pre SAFe platí jedna krutá pravda.
„SAFe nevyrieši žiaden z vašich problémov, ale ukáže vám všetky, ktoré máte.“
Zavádzať SAFe len preto, aby sa problémy vyriešili samé je mrhanie peňazí. Ak ste ale pripravený na zmenu a bolesti s tým spojené, a vývoj vášho produktu si vyžaduje súčinnosť aspoň 3 teamov, tak je SAFe aj pre vás.
SAFe hovorí o siedmich kompetenciách, ktoré sleduje a vylepšuje zavádzaním rôznych praktik.
Tieto Kompetencie sú:
Pri každej kompetencii existuje séria praktik, aktivít alebo artefaktov, ktoré pomáhajú zlepšiť danú kompetenciu. Stále však treba mať na pamäti, že tak ako v Agile, aj škálovaný Agile implementovaný v SAFe je postavený na rovankých princípoch. Tieto princípy nám pomáhajú rozhodnúť sa, či zmena v procese, ktorú ideme urobiť je správna alebo nie.
Je 10 SAFe princípov (posledný pribudol vo verzii 5.0, ktorá vyšla v decembri 2019) a dopĺňajú tých známych 12 z Manifesta agilného softwarového vývoja. Pozrite si aj podrobnejšie vysvetlenie agile princípov.
Dôvody zavedenia tohto frameworku sa líšia, avšak veľmi často sa objavujú hlavne:
Na SAFe nám imponuje, že sa, rovnako ako sám káže, vyvíja a prispôsobuje. Za posledné štyri roky vyšla každý rok minor alebo major verzia, ktorá priniesla zmeny alebo novinky, ci už vo forme nových metrík, artefaktov, praktík, alebo aj princípov.
Posledný update z februára 2021 nám priniesol mimo krajšieho obrázka Scaled Agile Framework Big Picture, predovšetkým presnejšie vysvetlenie Operational a Development Value Streamu a vzťahu medzi nimi.
Operational Value Stream je súborom aktivít, ktoré potrebujeme vykonať, aby sme pretavili požiadavku na dodávku. Príklady Operational Value Streamami sú bližšie vysvetlené na obrázku nižšie.
Development Value Stream je súbor aktivít podporujúci jeden alebo viacero krokov Operational Value Streamu, ktoré sú potrebné na zlepšenie a pridanú hodnotu týchto krokov.
Vzhľadom na túto presnejšiu definíciu bolo potrebné „upratať“ posledný z princípov, ktorý pribudol v predchádzajúcej verzii, Principle 10, Organizing around Value.
Aj tieto zmeny dovolili, že po rokoch čakania a žiadania prišiel Scaled Agile s radami pre hardwarové tímy. Spôsob ako sa organizovať, ak robíte SW aj HW development, alebo ako plánovať, dizajnovať a vytvárať architektúru produktu.
Pozrite si všetky novinky SAFE v5
Či už máte alebo nemáte zavedený SAFe, či už sa pre vás hodí alebo nehodí, stále je to jeden z najpoužívanejších frameworkov na škálovanie Agile, o ktorom je dobre vedieť, keďže sú v ňom roky skúseností. Myslím si, že každý si v ňom nájde niečo, čo bude milovať, ale aj niečo, čo bude nenávidieť. ?
Súhlasím so zásadami ochrany osobných údajov
Pred niekoľkými týždňami som pri vysvetľovaní Agile senior manažmentu zažil zaujímavý moment. Pri ukazovaní prostredia...
Koľkokrát ste dostali spätnú väzbu na kvalitu vašej práce, ktorá sa sústredila len na chyby, bez toho aby bola zohľadnená...
Aj drobnosť ako názov mítingu môže znechutiť vývojový tím. A bohužiaľ na škodu. Tím ‘Furt dačo’ v agilným...
Nenechajte si ujsť výber toho najlepšieho z Agile, s čím sa stretli naši mentori. Nielen zo sveta produktov, vývoja, tipov a trikov, ale občas aj humoru. Posielame pravidelne, raz za občas :) #QualityOverQuantity