fbpx
icon
Online tréning | Základy Agile a Scrum s Romanom Pieronom | 02.11.2021
Viac informácií →

Bezpečný Agile

SAFe, alebo aj „bezpečie“, je vlastne „iba“ súbor princípov, praktik, aktivít a kompetencii, ktoré sú odporúčane pre firmy aby dosiahli tzv. Business Agilitu, a tým dokázali reagovať na zmeny na trhu, zmeny zákazníckych potrieb a zmeny v technológiách.  

Veľa firiem sa rozhodlo implementovať SAFe preto, aby vyriešili svoje problémy, ale tak ako pre ostatné agilné frameworky, aj pre SAFe platí jedna krutá pravda.

„SAFe nevyrieši žiaden z vašich problémov, ale ukáže vám všetky, ktoré máte.“ 

Zavádzať SAFe len preto, aby sa problémy vyriešili samé je mrhanie peňazí. Ak ste ale pripravený na zmenu a bolesti s tým spojené, a vývoj vášho produktu si vyžaduje súčinnosť aspoň 3 teamov, tak je SAFe aj pre Vás.

Kompetencie v SAFe

SAFe hovorí o siedmich kompetenciách, ktoré sleduje a vylepšuje zavádzaním rôznych praktik.  

Tieto Kompetencie sú:  

  1. Lean-Agile Leadership; 
  2. Team and Technical Agility; 
  3. Agile Product Delivery; 
  4. Enterprise Solution Delivery; 
  5. Lean Portfolio Management; 
  6. Organizational Agility;  
  7. Continuous Learning Culture.  

Pri každej kompetencii existuje séria praktik, aktivít alebo artefaktov, ktoré pomáhajú zlepšiť danú kompetenciu. Stále však treba mať na pamäti, že tak ako v Agile, aj v SAFe za všetkým stoja princípy. Tieto princípy nám pomáhajú rozhodnúť sa, ci zmena v procese, ktorú ideme urobiť je správna alebo nie. V SAFe je princípov 10 (posledný pribudol vo verzii 5.0, ktorá vyšla v decembri  2019 (link)) a dopĺňajú tých známych 12 z Manifesta agilného softwarového  vývoja (link). 

Kedy sa oplatí zvážiť zaviesť SAFe?

Dôvody zavedenia tohto frameworku sa líšia, avšak veľmi často sa objavujú hlavne veľmi dlhy ‘time to market’, veľké náklady na prevádzku platforiem, nízka konkurencieschopnosť, alebo problémy pri spojení hardwarového a softwarového vývoja. Príklady z praxe hovoria o zlepšení spokojnosti zamestnancov medzi 10-50%, rýchlejší ‘time to market’ o 30-75% alebo aj  zvýšenie kvality a produktivity o 20-75%. Aj my v ScrumDesku sa môžeme pripojiť k týmto štatistikám s klientami, u ktorých sme SAFe zavadzali. 


Na SAFe nám imponuje, že sa, rovnako ako sám káže, vyvíja a prispôsobuje. Za posledné štyri roky vyšla každý rok minor alebo major verzia, ktorá priniesla zmeny alebo novinky, ci už vo forme nových metrík, artefaktov, praktik alebo aj princípov. Posledný update z februára 2021 nám priniesol mimo krajšieho obrázka SAFe Big Picture (link) hlavne presnejšie vysvetlenie Operational a  Development Value Streamu a vzťahu medzi nimi.

Operational Value Stream

je súbor aktivít, ktoré potrebujeme vykonať, aby sme pretavili požiadavku na dodávku. Príklady Operational Value Streamami sú bližšie vysvetlené na obrázku nižšie.

Development Value Stream 

je súbor aktivít podporujúci jeden alebo viacero krokov Operational Value Streamu, ktoré sú potrebne na zlepšenie a pridanú hodnotu týchto krokov.

Vzhľadom na túto presnejšiu definíciu bolo potrebné „upratať“ posledný z princípov, ktorý pribudol v predchádzajúcej verzii, Principle 10, Organizing around Value. 

Aj tieto zmeny dovolili, že po rokoch čakania a  žiadania prišiel Scaled Agile s radami pre hardwarové tímy. Spôsob ako sa organizovať, ak robíte SW aj HW development, alebo ako plánovať, designovať a vytvárať architektúru produktu. 

Všetky novinky si môžete pozrieť na linku 
https://www.scaledagileframework.com/blog/announcing-a-new-release-of-safe-5/   

Či už máte alebo nemáte zavedený SAFe, či už sa pre vás hodí alebo nehodí, stále je to jeden z najpoužívanejších frameworkov na škálovanie Agilu, o ktorom je dobre vedieť, keďže sú v ňom roky skúseností. Myslím si, že každý si v ňom nájde niečo, čo bude milovať, ale aj niečo, čo bude nenávidieť. 

Uvažujete o SAFe pre vašu firmu?

Napíšte nám, preberieme to spolu!

AgileSAFe

Mohlo by Vás zaujímať

Continuous Delivery Pipeline je tepna SAFe

Continuous Delivery Pipeline je tepna SAFe

Ak je PI Planning "tlkot srdca" SAFe-u, CDP je jeho hlavnou tepnou. Predstavuje cestu riešení, nových funkcionalít či...

Retrospektíva nie je len o efektivite

Retrospektíva nie je len o efektivite

Ľudia chcú byť lepší   Retrospektíva je jedna z najdôležitejších a zároveň najviac podceňovaných...

Karol Kocúr: Pri práci s tímami dávam veľa na intuíciu

Karol Kocúr: Pri práci s tímami dávam veľa na intuíciu

Aj keď sa Karol k ScrumDesku pridal len pred rokom, v Agile prostredí pracuje už dlho. Prečítajte si prečo sa stal...

Novinky

Naše Agiloviny

Nenechajte si ujsť výber toho najlepšieho z Agile, s čím sa stretli naši mentori. Nielen zo sveta produktov, vývoja, tipov a trikov, ale občas aj humoru. Posielame pravidelne, raz za občas :) #QualityOverQuantity

Poslať na