icon
Zaregistrujte sa už dnes na naše obľúbené verejné tréningy v roku 2024. Ručíme za vysokú spokojnosť.

Ako bolo na Sloboda NaŽivo 2013? Slobodne a agilne.

Tento týždeň sa v Bratislave konala skvelá akcia, prvá konferencia o slobode. A nielen v práci.  Jednoducho Sloboda NaŽivo.

Zišli sa tu ľudia, ktorí slobodu hľadali, aj ktorí ju núkali. Prišli aj ľudia, z ktorých sloboda už žiarila. Tento mix doplnený výnimočne vydareným mixom rečníkov. Dokázali zaujať nielen svojimi osobnými príbehmi, ale prispeli aj ľudským rozmerom a osobnou žiarou. A k tomu tím organizátorov, ktorí s ľahkosťou a úsmevom prekonali aj úvodný chlad v renovovaných priestoroch Starej Tržnice.

Každá sekcia programu ponúkla múdrosť a aj smiech. Svojim spôsobom to pre mňa bola jedna z najzábavnejších konferencií, na ktorých som doteraz bol. Pri niektorých spíkroch až k slzám. A bol to úžasný zážitok vidieť slziacich ľudí na konferencii 🙂

Tomáš Hajzler, asi prvý, kto v Česko Slovensku začal hľadať spôsoby ľudského podnikania. Tomáš nás vyzval aj rozhorčiť sa. A nemyslieť iba na ÚSPĚCH. Lebo toto slovo v sebe nesie Spěch, pech, ch….

Blok osobnej slobody ponúkol témy na zamyslenie sa a nasmerovanie na cestu vedenú hodnotami, vzťahmi, srdcom a záväzkom pokračovať v rodinnej tradícii. La3no Cubano spojili ľudí v sále vďaka spoločným rytmom do jedného živého organizmu. Hopčip, hopčip, čip čip.

Blok firemnej slobody začal Michal Meško s odkazom na vzťah k slobode aj podľa toho, z ktorej generácie ste. Mladí ľudia podľa Michala už primárne nehľadajú v práci postavenie, stabilitu, peniaze. Skôr ide o zážitok z produktu, zo spätnej väzby, kreativitu. Cesta je dôležitejšia než cieľ.

Juraj Blichár predstavil príbeh firmy, ktorá je organizovaná netradične. Firma, v ktorej si viete vybrať prácu a projekt. Miesto so slobodou, ale aj zodpovednosťou voči kolegom a klientovi. S návodom na prežitie:

  • Zdravý rozum
  • Dohody a záväzky
  • Tak aby dobre bolo

Martin Palička a Jiří Štepán z Etnetery porozprávali o vývoji prístupu k slobode po niekoľkých rokoch aplikovania týchto princípov vo firme. O tom, že sloboda nie je pre každú firmu a pre každého. Niekedy skôr musí zavládnuť meritokracia. Pripomenuli, že slobodu nemožno zaviesť. Musíte vytvoriť prostredie, ktoré vám pomôže dosiahnuť slobodu. Nezabudli dodať, že dokonca aj leadership je svojim spôsobom motivácia. A tak tímy v Etnetere si dokonca sami vyberjú lídra tímu.

Markus Breyer , generálny riaditeľ slovenského Microsoftu, poukázal na dôležitosť slobody v korporáciách. Už len možnosť prispôsobiť si firemné priestory tak, aby ľudia chodili radi do práce. Tak ako v Microsofte, kde napriek 50% home office, ľudia radšej prídu do office.

Za ScrumDesk som sa snažil ukázať ako agile pomáha zrealizovať slobodu v práci prakticky. Osobný kontakt, vzájomná spolupráca, viditeľnosť na tabuliach, ktoré informácie vyžarujú. Spoločné riešenie problémov. Zameranie sa na PreČo. Pochopenie ako ťažké je byť varičom kávy.

Koniec bloku patril Jánovi Košturiakovi, ktorý ho začal slovami „Poďme robiť niečo poriadne!“. A previedol nás novým pohľadom na podnikanie. Nie zarábať peniaze, ale prinášať úžitok, radosť  umožniť slobodu. Zaujímavý bol aj princíp Firma ako rodina, rodina ako firma. Princíp, ktorý mení firmu zvnútra a zároveň definuje spôsob vzájomnej podpory rodiny výrobkami, ktoré môžeme odovzdať iným.

A posledný blok Sloboda v spoločnosti?

Peter Živý s, pre neho už tradičným, aktivitami naplneným prístupom, spôsobom prezentovania myšlienok adaptovaných prostrediu, z ktorého Peter sa snaží vycítiť niečo osobité.

Radovan Ďurana s číslami, z ktorých tak trochu aj mrazilo a bolo smutno. Na druhej strane človek dostal chuť niečo s pravidlami a fungovaním tohto štátu niečo aj spraviť.

Juraj Hipš, možno rebel v minulosti, dnes realizátor nápadov, ktoré pomáhajú aj meniť spôsob zmýšľania detí smerujúc ich k osobnej zodpovednosti. Hľadajte Živica.

Vladimír Ledecký, starosta zo Spišského Hrhova, ktorý rozplakal ľudí vtipom a nápadmi, ako každá obec môže niečo spraviť s využitím zdrojov. Ako s vtipom ako prekonať odpor a motivovať ľudí nielen reptať, ale aj niečo meniť. Viacerí sme dostali nápad Hrhov osobne navštíviť.

A Stano Boledovič s príbehom ako aj malá pomoc 1% času spolu s 1% platu vedia zmeniť životy mladých ľudí.

AgileKonferenciaKultúraPrípadová štúdia

Mohlo by Vás zaujímať

Ako si vybrať nástroj pre projektový manažment

Ako si vybrať nástroj pre projektový manažment

Projektový manažment sa vzhľadom na zmenu fungovania firiem smerom k Agile mení a prispôsobuje. Pripravovať podrobné...

Hack your mind. Hack your results. Hackathon

Hack your mind. Hack your results. Hackathon

Prednáška pre Hackathon 2020 o tom, ako sa pripraviť na vývoj produktu a ako koordiovať jeho realizáciu....

WebSupport TechTalk: Dušan Kocúrek o Agile

WebSupport TechTalk: Dušan Kocúrek o Agile

Rozhovor o zmysle Agile, ako sa zavádza vo firmách, čo prináša, kedy je a nie je vhodné. Dušan Kocúrek pre WebSupport...

Novinky

Naše Agiloviny

Nenechajte si ujsť výber toho najlepšieho z Agile, s čím sa stretli naši mentori. Nielen zo sveta produktov, vývoja, tipov a trikov, ale občas aj humoru. Posielame pravidelne, raz za občas :) #QualityOverQuantity

Posielať na

spracovaním osobných údajov

Ďakujeme