Späť
Základné a nadstavbové vzdelávacie programy pre tím.
Dlhodobá podpora tímov mentormi.
Spoznajte potenciál pre zlepšenia tímu.
Príprava a nastavenie tímu pre tvorbu komplexných produktov škálovaným Agile.
Ucelený a zmysluplný rozvoj tímu
Základné a nadstavbové vzdelávacie programy pre Scrum Mastrov.
Dlhodobé programy rozvoja schopností.
Identifikujte svoje potenciály pre ďalší profesionálny rozvoj.
Príprava Scrum Mastrov pre prácu v škálovanom Agile.
Základné a nadstavbové vzdelávacie programy pre Produktových vlastníkov.
Pripravte sa na prácu produktového vlastníka škálovaného portfólia produktov.
Vzdelávanie pripravujúce firmu pre zavedenie Agile.
Dlhodobé rozvojové programy pre zavedenie agilných praktík do firmy.
Hodnotenie agility firmy a identifikácia potenciálov pre ďalšie zlepšovanie.
Príprava firmy pre škálovanie agilných praktík.
Naše služby
TRÉNINGY
ROZVOJ
HODNOTENIE
ŠKÁLOVANIE
Ďalšie odkazy
Domov / Blog / Dá sa Agile zaviesť úspešne?
Posledné týždne boli pre mňa intenzívne. Na stole bola každý deň otázka, či sa dá zaviesť Agile úspešne aj u tohto klienta.. Už dávno som nechodil domov z mentoringu od klienta tak unavený, že som už ani nevládal rozprávať. A tomto prípade už dokonca nezafungoval ani môj workholizmus.
Mal som česť pracovať s mladým tímom, ktorý bol sformovaný pred niekoľkými mesiacmi. S tímom Agile Pilots z T-Systems, Telekom IT, ktorý dostal jedinečnú príležitosť ukázať v rámci obrovského nadnárodného korporátu čo sa s pomocou Agile dá.
Veľkým zážitkom bolo už len vstúpiť do ich pracovného priestoru. Stoly neboli v radoch. Stoly boli v kruhu. A to tak, aby bolo vidno každému na monitor. Nie kvôli kontrole. Kvôli spolupráci. Keď to bol potrebné, tak sa odpichli aj so stoličkou a už sedeli s kolegom za jedným monitorom. Žiadne mítingovky, žiadne chodenie ;). Akcia a reakcia.
A dookola polepené papieriky. Nie, na počudovanie po tých rokoch nie som na nich ešte závislý. Ale tie papieriky boli ako riadiácia. Zachytávali požiadavky, úlohy, princípy, dizajn, dohody, nápady. Doslova sa medzi nich pýtali ďalšie a ďalšie. Stačilo sa postaviť do stredu a za pár minút ste mohli nasať niekoľkomesačnú históriu tímu. Od stavu práce až po problémy.
Chalani a dáma boli ako špongie. Neuveriteľne nasávali vedomosti, doslova si vyzobávali námety a recepty pre riešenia, ktoré možno ešte len budú potrebovať. Bolo úžasné však nielen vidieť ten záujem, ale hlavne (na rozdiel od iných tímov) aj aplikáciu týchto ideí v praxi. Niekedy ešte v ten istý deň.
Neuveriteľný bol aj manažér. Neplietol sa im do práce. Naopak. Komunikoval so Scrum Mastrom a produktovým vlastníkom. Zabezpečoval, podporoval. Absolútne nekontroloval. Chýbajúca kontrola vyvolala v tíme zodpovednosť za riešenie a spokojnosť klienta. Možno ten manažér nemal detailné vedomosti o Agile, ale ani ich nepotreboval. Mal ich určite do tej miery, ktorá vyhovovala klientovi, tímu a aj nadriadenému manažmentu. Išlo mu o výsledok, nie proces. Bol to pomerne zaujímavý jav vo firme, kde už len prejsť recepciou je 15 minútový proces.
Čo odlišovalo tento tím od iných? Prečo v tomto tíme Agile nespôsobilo odpor, bojkotovanie, pasivitu?
Znie to ako ideálna situácia pre zavedenie Agile? Áno, uznávam. Znie. Je to však skutočná realita v korporácii, o ktorej som si podľa skúseností nemyslel, že raz bude Agile aplikovať.
Tento stav je dosiahnutý tvrdou prácou. Od samotného počiatku tímu. A zlepšovanie neustále pokračuje ďalej…
Pred niekoľkými týždňami som pri vysvetľovaní Agile senior manažmentu zažil zaujímavý moment. Pri ukazovaní prostredia...
Koľkokrát ste dostali spätnú väzbu na kvalitu vašej práce, ktorá sa sústredila len na chyby, bez toho aby bola zohľadnená...
Aj drobnosť ako názov mítingu môže znechutiť vývojový tím. A bohužiaľ na škodu. Tím ‘Furt dačo’ v agilným...
Nenechajte si ujsť výber toho najlepšieho z Agile, s čím sa stretli naši mentori. Nielen zo sveta produktov, vývoja, tipov a trikov, ale občas aj humoru. Posielame pravidelne, raz za občas :) #QualityOverQuantity