icon
V máji a júni vás pozývame na tréningy Základy Agile a Scrum a Scrum Mastership zmysluplne.

Daily stand-up dobre I – Prečo?

Prečo je daily stand-up základnou ceremóniou v Scrum, ktorá je (chvalabohu) aplikovaná často aj bez toho, aby bola oficiálne formalizovaná? Predovšetkým v malých firmách, kde ešte stále je rozhovor základom spolupráce.

Často však po niekoľkých mesiacoch zrazu tieto stretnutia nemajú „šťavu“. Mnoho ľudí nám pri koučingu namieta, že je to strata času. Prečo?

Pripravili sme preto pre vás sériu článkov o typických chybách, ktorými tímy samé brzdia svoju agilitu.

Prečo daily stand-up?

Agile je založené na spätnej väzbe. Spätná väzba je reflektovaní v každej agilnej praktike. Od prvých stretnutí s klientom, priebežné prispôsobovanie plánov, spoločné plánovanie, sprint review aj retrospektívu.

agile princip transparentnost inspect adapt

Spätná väzba pre jej správne fungovanie potrebuje transparentnosť. Transparentné zviditeľnenie problémov, splsobu riešenia, potrieb. Transparentnosť prirodzene umožňuje preskúmať alternatívy pre riešenie problému. Po preskúmaní alternatív tak tím vie adaptovať riešenie a prístup k riešeniu problémov.

Stand-up stretnutie podporuje všetky tri zložky spätnej väzby.

Aké má dopady tento princíp na stand-up?

Kvôli transparetnosti je stand-up stretnutím všetkých členov tímu vrátane Produktového vlastníka a Scrum Mastra. Aj preto je potrebné sa stretnúť pred Kanban tabuľou. Aj preto sa na stand-up tím dohaduje o stratégii ďalšieho postupu.

kanban board tabula preco stand-up

Čo je cieľom stand-upu?

Najčastejším problémom je nepochopenie prečo daily stand-up má zmysel.

Členovia tímu a Scrum Mastri ho považujú za stretnutie, na ktorom sa má reportovať stav projektu formou odpovedí na tri otázky:

  • Čo si spravil včera?
  • Čo budeš robiť dnes?
  • Aké máš problémy?

Áno je pravdou, že tieto otázky sú odporúčané. No nie je pravdou, že najväčší prínos stand-up stretnutí je v reportingu. 

Cieľom standup stretnutia je rozpoznať čo náš tím obmedzuje v dokončení našich zámerov dohodnutých počas plánovania, ku ktorým sme sa zaviazali.

Má to teda byť stretnutie, na ktorom sa zaoberáme blízkou budúcnosťou, než stretnutie o tom, čo sa stalo. Má to byť o tíme, nie o jednotlivcoch.

Tím sa má sústrediť na to čo môžeme dokončiť, nie na to, ako je implementácia rozpracovaná.

Agile je založené na podpore dodávania funkčných výsledkov, ktoré ak nie sú dokončené, tak jednoducho nie sú použiteľné. Navyše trh je nevyspytateľný a zmeny sú dnes už konštantou.

Práve preto by ste, ako tím, mali byť pripravení aj počas sprintu dodať už dokončené user stories, resp. opravené chyby. Kedykoľvek.

Pokračovanie

AgileDenný standupScrumTímScrum Master

Mohlo by Vás zaujímať

Webinár #5: Ako na tímové dysfunkcie?

Webinár #5: Ako na tímové dysfunkcie?

Každá organizácia postavená na tímovej spolupráci hľadá ľudí, ktorí do tímu prinesú výkon, znalosti a schopnosti....

Webinár #4: Inšpirácie zo sveta pre lepšie Agile na Slovensku

Webinár #4: Inšpirácie zo sveta pre lepšie Agile na Slovensku

The State of Agile je najstarší zdroj o stave Agile vo svete, ktorý už skoro druhé desaťročie ponúka inšpirácie...

Webinár #3: Čo šepká Kanban tabuľa

Webinár #3: Čo šepká Kanban tabuľa

Príbeh za týmto webinárom je príbehom mnohých tímov, s ktorými sme pracovali za posledných viac než 15 rokov. V každom...

Novinky

Naše Agiloviny

Nenechajte si ujsť výber toho najlepšieho z Agile, s čím sa stretli naši mentori. Nielen zo sveta produktov, vývoja, tipov a trikov, ale občas aj humoru. Posielame pravidelne, raz za občas :) #QualityOverQuantity

Posielať na

spracovaním osobných údajov

Ďakujeme