web analytics

Tento týždeň bol asi jeden z najintenzívnejších týždňov roku 2013, počas ktorých sme pomáhali klientom.

Skoro päťdesiatka ľudí rôznych rolí, množstvo produktových biznis tém, ešte väčšie množstvo oblastí, na ktoré sa rozpadajú. A ešte viac pracovných úloh. Nečudo, že ľudia na príprave takej komplexnej finančnej aplikácii pracujú  už viac ako pol roka. A to len na definícii pričom termín release je už za rohom. Nervozita vysoká, výsledok zatiaľ žiaden. Veľká funkčná nula, no množstvo rozpracovaných úloh.

Úlohy zachytené v stovkách riadkov v štyroch excel súboroch. S desiatkami stĺpcov, farbami, filtrami, zložitými stavmi, ktorým málokto rozumie. A keď sa opýtate ľudí čo vlastne majú robiť, tak začína hra My a Oni. My nevieme, oni nám nepovedali. My sme im už hovorili viackrát, oni nechápu. Skúsili sme to teda tabuľou a papierikmi.

user stories map

Až na spoločnom workshope konečne všetky tímy (nielen vedúci) zdieľali navzájom informácie kto čo dorobil, čo plánujú spraviť a čo potrebujú pre prácu. Výsledkom bolo asi 10 metrová matica papierikov.

product Backlog Grooming

Ježek v kleci

Pustili sme sa tak do rozmotania ‚klbka‘. Niekoľko dní práce s papierikmi, mnoho stretnutí a konzultácií. Na začiatku sa všetko zamotávalo. Čoraz viac.

Práca s papierikmi viedla k zisteniu, že každý na niečom robí. Celkom uspokojivé z pohľadu kapacít zdrojov. Úloh bolo na zopár ďalších metrov papierikov.

product Backlog Grooming user stories mapping

Ďalšia realita však bola mrazivejšia:

 • Členovia tímov používajú rôzne termíny pre to isté. A tak si nerozumeli.
 • Tímy majú síce spoločné zadanie a svoje úlohy, no úlohy jednotlivých tímov v mnohých prípadoch vedú inými smermi,
 • Tímy pracujú na už zrušených požiadavkach. Pracujú totiž na taskoch, ktoré vznikli pred niekoľkými týždňami, no medzitým sa neaktualizovali excel tabuľky.
 • Niektoré požiadavky sa opakovali.
 • Niektoré úlohy nesúviseli s biznis požiadavkami.

Bol to jednoducho výsledok intenzívnej práce mnoho ľudí. Robili veci správne, no bohužiaľ nie všetky veci boli správne.

A myšlienka týždňa?

Jirka to v piatok zhrnul do jednej vety: „Ty jooo, papírky od začátku, žádny excel. Ušetřili bychom si měsíce mítingovaní. A konečne máme přehled.“

By | 2017-08-04T20:57:20+00:00 december 7th, 2013|Články|0 Comments

About the Author:

Pomáham aplikovať agilné princípy v praxi a prispôsobiť ich realite firmy a jej biznisu. Som product ownerom ScrumDesku, nástroja pre agilný projektový manažment, scrumdesk.com

Pridajte názor

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Privacy Preference Center

   Necessary

   Advertising

   Analytics

   Other