Domov / Blog / 19 nápadov na KPI agile tímov
Na prelome rokov opäť nastal vo firmách čas pohovorov. Obľúbené zhodnotenie práce za posledný rok a návrh nových cieľov. Plus ich Kejpiaj. KPI. Key performance indicators.
V danom čase to pre mňa bola téma týždňa. A boli to veru zaujímavé KPI:
A tak namiesto toho, aby ste s KPI motivovali dosiahnuť funkčný výsledok, učíte ľudí odrbávať štatistiky.
Lebo velocity sa dá zvýšiť tak, že jednoducho všetky storypointy prenásobime dvoma. Bum. 200% ačívment.
Lebo požiadavky Ti odklepne agile tím, ktorý je za Teba naštvaný na systém, ktorý Tebe Product Owner, nepomôže pripraviť ich správne. A readiness je zrazu green.
Lebo ak Ťa nezaujíma velocity, tak dostaneš hodiny. Zabudni však na predvídateľnosť a spoluprácu.
Kapacita na 100%? Ok, ani jeden šprint však nebude dokončený. Lebo typicky Velocity < Kapacita. A radšej menej dokončiť a dodať, ako veľa rozpracovat a presúvať medzi sprintami.
Spresniť odhady? Aha storypointy nie sú presné, preto hodiny. Preto dlhé mítingy pre stanovenie odhadov. A preto strata časti života.
Musíš nájsť chyby? Vždy sa nájde niečo na okraji priepasti. Aj keď tá reálne nenastane v praxi, načo to testovať? A tak tím opravuje zbytočnosti.
Všetko by vo firme malo smerovať k spoločnej vízii. Tú je potrebné rozbiť na niekoľko menších a dosiahnuteľných cieľov. Následne identifikovať očakávané výsledky. Potom aktivity vedúce k cieľom. A merať. Pomôcť vám môže aj OKR (Objectives and Key Results) metóda.
Root Cause Analýza je presne nástrojom, ktorý vám s tým pomôže. Existuje viacero metód pre RCA, spomňme napr. 5 Why, alebo Pareto diagram, alebo Causal Loops Diagram.
Príklad nižšie je jednoduchým znázornením brainstormingu, počas ktorého sme s klientom sa pokúsili hlbšie pochopiť nespokojnosť klientov a možné príčiny.
Alebo ďalší príklad analyzujúci nedostatočnú kvalitu.
Diagramy boli nakreslené v ScrumDesk Start! RCADesk.
Aktivity by mali prepojiť ciele s problémami a ľuďmi. KPI by teda mali merať tuhosť prepojenia ľudí, produktov a firmy.
Možno práve preto má väčší zmysel:
Aj v roku 2023 sa od našich Agile koučov môžete naučiť praktické informácie o Agile, Scrum, Scrum Master a Product...
Kedy zaviesť Agile? V článku priblížime, ako sa rozhodnúť, v akých situáciách má zmysel zavádzať Agile. Článok...
Projektový manažment sa vzhľadom na zmenu fungovania firiem smerom k Agile mení a prispôsobuje. Pripravovať podrobné...
Nenechajte si ujsť výber toho najlepšieho z Agile, s čím sa stretli naši mentori. Nielen zo sveta produktov, vývoja, tipov a trikov, ale občas aj humoru. Posielame pravidelne, raz za občas :) #QualityOverQuantity