icon
ScrumImpulz 2024 - International conference on Agile, with world class lineup - 29.5.2024
More information →

Ako rátať kapacitu tímu v sprinte

Scrum Mastri si často pripravujú jednoduchú tabuľku, v ktorej rátajú kapacitu človeka v sprinte (počet pracovných dní počas ktorých bude člen tímu v práci) a počet ideálnych hodín v sprinte (6 alebo 4). Zároveň počas plánovania si každý člen tímu zráta množstvo priradenej práce a porovná ju s predpokladanou kapacitou.

Kapacita tímu

Kapacita tímu

Kapacita človeka sa ráta podľa potrieb tímu. Niektorí odrátavajú iba mimopracovný čas. Iní zahŕňajú do vzorca aj „náklady“ na agilné ceremónie. Každopádne ide iba o čas venovaný danému projektu, resp. úlohám na kanban tabuli. Môže ísť aj o viacero projektov. Niektoré tímy nezohľadňujú agilné ceremónie, pretože už si pre nich vytvorili vatu 2 hodiny denne.

Kapacita = 6 * Počet Pracovných Dní – (dovolenka) – (plánovanie – demo – retro)

Transparentnou formou evidencie kapacít sú. kartičky, na ktoré členovia tímu viditeľne uvedú množstvo naplánovanej práce a predpokladanej kapacity. Tímu to pomôže rozložiť vzájomné zaťaženie členov a prirodzene tak podporiť samoorganizáciu.

Niektoré elektronické nástroje majú zabudovanú podporu rátania kapacít a vyrovnania zaťaženia členov tímu v aktuálnom sprinte.

Plánovač kapacít v ScrumDesk Start!
Kapacita tímu
Novinky

Naše Agiloviny

Nenechajte si ujsť výber toho najlepšieho z Agile, s čím sa stretli naši mentori. Nielen zo sveta produktov, vývoja, tipov a trikov, ale občas aj humoru. Posielame pravidelne, raz za občas :) #QualityOverQuantity

Posielať na

spracovaním osobných údajov

Ďakujeme