Čo je sprint

Sprint je časové obdobie, iterácia, ktorá trvá 5–15 pracovných dní, typicky 10 dní. Dĺžka iterácie nie je premenlivá. Je pevne dohodnutá tak, aby bol produkt vytváraný v pravidelnom takte, ktorý umožní meranie rýchlosti dodávok. Sprinty sú plánované za sebou.

Počas iterácie sú požiadavky vybrané produktovym vlastníkom funkčne implementované do použiteľnej miery. Na konci sprintu by táto časť produktu, jeho inkrement, mala byť dodaná a pokiaľ možno aj nasadená na produkčné prostredie.

V prípade enterprise spoločnosti môže byť cieľovým prostredím aj predprodukčné, resp. integračné prostredie. Súvisiace systémy tak budú môcť jednoducho integrovať dokončený prírastok produktu.

Počas sprintu má tím požiadavku vyvinúť, otestovať a ideálne aj nasadiť (DBT cyklus, develop-build-test). Plánovanie, retrospektíva aj review sprintu sú súčasťou sprintu, uskutočňujú sa v časovom období sprintu.

Kanban tabuľa

Počas sprintu tím pracuje s úlohami, ktoré sú transparentne umiestnené na Kanban tabuli (Kanban v japončine znamená karta, kanban tabuľa je tak označenie pre tabuľu kariet. Pojem Kanban sa používa aj ako označenie lean praktiky). Táto tabuľa je rozdelená na stĺpce podľa stavov úloh a zobrazuje celý sprint backlog.

V riadku je umiestnená požiadavka (väčšia karta) rozdelená na konkrétne úlohy (menšie kartičky). Malé a veľké karty sa používajú vačšinou v Scrum. V Kanban sa často používa iba veľká karta pre požiadavku, aktivity sa nesledujú.

Kanban tabula
Kanban tabula 3
Novinky

Naše Agiloviny

Nenechajte si ujsť výber toho najlepšieho z Agile, s čím sa stretli naši mentori. Nielen zo sveta produktov, vývoja, tipov a trikov, ale občas aj humoru. Posielame pravidelne, raz za občas :) #QualityOverQuantity

Posielať na

spracovaním osobných údajov

Ďakujeme