icon
ScrumImpulz 2024 - International conference on Agile, with world class lineup - 29.5.2024
More information →

Obmedzenia pri zavádzaní Agile

Všeobecná skúsenosť je „Agile je jednoduché, no nie ľahké“. V rozhovoroch s ľuďmi, ktorí už Agile aplikujú, postrehnete veľkú mieru problémov, o ktorých rozprávajú častejšie než o benefitoch, ktoré im Agile prinieslo.

Aj toto je však pozitívny výsledok. Znamená to totiž, že vo firme ľudia začali aplikovať proces kontinuálneho zlepšovania, ktoré skutočne odhaľuje problémy. Zavedením Agile sa „vyvalí smrad spod pokrievky“, problémy sú transparentné a tak zreteľne komunikovateľné.

Keď sa k tomu pridá naša stredoeurópska kultúra, ktorá rada rozpráva o problémoch, tak nie je čudné, že na prvý pohľad „Agile = problém“.

Agile potrebuje čas

Agile potrebuje čas pre nastavenie, usadenie a následne kontinuálne zlepšovanie. Mali by ste byť pripravený investovať do usadenia Agile čas minimálne 3–9 mesiacov.

V mnohých firmách boli tímy schopné zvýšiť produktivitu v priebehu 3 mesiacov. V enterprise prostredí to môže byť 9–12 mesiacov keďže produkty sú často závislé aj na tradične riadených projektoch a množstvo ľudí potrebných pre rozbeh Agile je oveľa väčšie.

Čo vás môže obmedziť hneď na začiatku

  • Nedostatočné vykomunikovanie prečo robíme Agile. V tomto prípade to bude pre tímy iba ďalší výmysel manažmentu, ktorý chcú kvôli väčšej kontrole a byrokracii. Toto je najčastejší prípad neúspechu v slovenských a českých firmách.
  • Nezapojenie klienta, biznisu. Pre biznis bude Agile hrou IT, ktorou ich chcú uchlácholiť. Je potrebné Agile predať biznisu. Agile je výhodné predovšetkým pre biznis predovšetkým kvôli možnosti prispôsobiť produkty požiadavkám trhu a rýchlejším dodávkam. Bez biznisu bude IT možno dodávať skoro, no zbytočné vlastnosti a firma tak bude strácať svoju pozíciu na trhu.
  • Rýchly začiatok. Zavedenie Agile je potrebné pripraviť a prispôsobiť praktiky jednak aktuálnemu stavu firmy a zároveň cieľom, ktoré dosiahneme možno o 6–12 mesiacov. Bez prípravy sa vytvorí strašne veľa zmätkov a ľudia v tímoch budú sklamaní a znechutení stavom vecí. Nakoniec budete bojovať s množstvom ľudí, ktorí už nebudú ani ochotní participovať na zmene.
  • Tlak na nástroje. Prílišné sústredenie sa na nástroje a ich konfiguráciu vás neprivedú k výhodám Agile. Agile je o zmene myslenia, nie o nastavení procesu, resp. nástrojov.
  • Nedostatok času na zmenu. Očakávanie rýchleho výsledku. Jeden náš klient bol veľkou konzultačnou firmou presvedčený, že Agile zavedie do 3 týždňov. Prirodzene, že na boarde firmy očakávali po troch týždňoch zázrak, ktorý nenastal. To vyvolalo následne väčší tlak zhora a o to väčšie zmätenie ľudí, ktorí už medzitým pochopili, že to nebude jednoduché zmeniť kultúru a myslenie.
  • Chýbajúci líder zmeny. Zmena musí mať tvár. Ak sa za takúto zmenu nepostaví nikto s CxO rolou, tak ľudia nebudú presvedčení, že to má zmysel.

Obmedzenia Agile

Obmedzenia Agile v organizáciách (VersionOne 2015)

Novinky

Naše Agiloviny

Nenechajte si ujsť výber toho najlepšieho z Agile, s čím sa stretli naši mentori. Nielen zo sveta produktov, vývoja, tipov a trikov, ale občas aj humoru. Posielame pravidelne, raz za občas :) #QualityOverQuantity

Posielať na

spracovaním osobných údajov

Ďakujeme