icon
ScrumImpulz 2024 - International conference on Agile, with world class lineup - 29.5.2024
More information →

Princípy Scrum Frameworku

Inteligencia je schopnosť adaptovať sa na zmenu.

Stephen Hawking

Scrum predstavuje najčastejšie používaný rámec ceremónií a rolí, ktorý sa odporúča pre zjednodušenie riadenia agilných projektov. Nie je to ucelená metodika, je to rámec (framework), ktorý sa prispôsobuje danej organizácii, biznisu, klientom, produktu a aj tímu. Aj preto sa stretnete s rozdielmi v konkrétnej implementácii Scrum, no v každej by sa mali vyskytovať základné časti Scrum rámca.

Implementing Scrum

Princípy Scrum frameworku

  • Dodávky sú realizované v pravidelných iteráciách nazvaných sprinty (viď agilný princíp pravidelné dodávky). Sprinty majú rovnakú dĺžku.
  • Do backlogu sprintu sa vyberajú požiadavky z produktového backlogutak neskoro ako sa dá, tesne pred ich realizáciou. Dôvodom je prispôsobivosť a schopnosť reagovať na zmeny. Biznis tak môže priebežne vopred plánovať najpotrebnejšie vlastnosti, zatiaľ čo tím vyvíja iné.
  • Počas sprintu sa tím priebežne koordinuje, transparentne eviduje stav úloh a meria množstvo zostávajúcej práce.
  • Na konci sprintu je funkčný inkrement produktu prezentovaný zástupcom klientov, biznisu, resp. zástupcom koncových používateľov.
  • Tím na konci každého sprintu identifikuje návrhy možných zlepšení procesu vývoja, ktoré sa snaží v nasledujúcej iterácii aj implementovať.

Scrum rámec je definovaný:

  • rolami – Produktový vlastník, ScrumMaster a tím,
  • artefaktmi – produktový backlog, backlog sprintu, funkčný inkrement produktu,
  • ceremóniami – príprava produktu, pred-plánovanie sprintu, plánovanie sprintu, denné stretnutie, demo a retrospektíva.
Novinky

Naše Agiloviny

Nenechajte si ujsť výber toho najlepšieho z Agile, s čím sa stretli naši mentori. Nielen zo sveta produktov, vývoja, tipov a trikov, ale občas aj humoru. Posielame pravidelne, raz za občas :) #QualityOverQuantity

Posielať na

spracovaním osobných údajov

Ďakujeme