Späť
Základné a nadstavbové vzdelávacie programy pre tím.
Dlhodobá podpora tímov mentormi.
Spoznajte potenciál pre zlepšenia tímu.
Príprava a nastavenie tímu pre tvorbu komplexných produktov škálovaným Agile.
Ucelený a zmysluplný rozvoj tímu
Základné a nadstavbové vzdelávacie programy pre Scrum Mastrov.
Dlhodobé programy rozvoja schopností.
Identifikujte svoje potenciály pre ďalší profesionálny rozvoj.
Príprava Scrum Mastrov pre prácu v škálovanom Agile.
Pripravte sa na prácu produktového vlastníka škálovaného portfólia produktov.
Základné a nadstavbové vzdelávacie programy pre Produktových vlastníkov.
Príprava firmy pre škálovanie agilných praktík.
Vzdelávanie pripravujúce firmu pre zavedenie Agile.
Dlhodobé rozvojové programy pre zavedenie agilných praktík do firmy.
Hodnotenie agility firmy a identifikácia potenciálov pre ďalšie zlepšovanie.
Naše služby
TRÉNINGY
ROZVOJ
HODNOTENIE
ŠKÁLOVANIE
Ďalšie odkazy
Domov / Knowhow / Ako to je „agilne“
„Osobne som nepredpokladal, že táto skupina sa vôbec dohodne. Hovoriac za seba som potešený výsledkom. Dohodli sme sa na niečom veľmi podstatnom.“ Alistair Cockburn
„Osobne som nepredpokladal, že táto skupina sa vôbec dohodne. Hovoriac za seba som potešený výsledkom. Dohodli sme sa na niečom veľmi podstatnom.“
Alistair Cockburn
Agile bolo dlho označované za moderný spôsob tvorby produktov. Po desiatich rokoch sa Agile stalo de facto štandardom, ktorý sa používa predovšetkým keď:
Agile je súhrnom praktík a metód, ktoré však vyžadujú zmenu myslenia, filozofie vývoja.
Myslieť agilne znamená:
V roku 2001 sa skupina 17 ľudí stretla v Utah. Každý z nich hľadal minimalistické prístupy a praktiky vývoja softvéru, ktoré by na rozdiel od v tej dobe tradičných prístupov, umožnili sústrediť sa na funčknú hodnotu dodávanú klientom a nie dokumentáciu a sledovanie procesov.
Dokument s názvom Agile Manifesto postuloval tieto hodnoty:
Agilný tím je:
Ľudia pracujú v tom istom čase, priestore a na tej istej veci. Ich pracovné prostredie podporuje spoluprácu. Často sú to tzv. open-space pracoviská, v ktorých je jednoduché fyzicky sa presúvať podľa potreby.
Kód vlastní celý tím a každý ho môže meniť bez nutného schválenia ostatnými členmi. V tíme sa aplikuje tzv. párové programovanie a stav vývoja je zdieľaný počas pravidelných denných stretnutí. Umožňuje to vytvoriť tak udržateľné tempo vývoja produktu.
Od úplného začiatku sa tím snaží priebežne dodávať funkčný produkt. Funkčnosť je overovaná testami riadeného vývoja a automatizácioutestovacieho procesu.
Produkt je vytváraný automaticky použitím kontinuálnej integrácie, ktorá zabezpečuje aj otestovanie a vytvorenie inštalácie hneď po tom, čo vývojár ukončil vývoj novej verzie.
Zákazník by mal byť s tímom čo najčastejšie. Umožňuje mu to spoznať aktuálny stav vývoja produktu a zároveň skoro ovplyvniť ďalšie smerovanie vývoja podľa jeho potrieb.
Blízkosť zákazníka sa dosahuje priebežnými prezentáciami, spoločným plánovaním nových verzií, spôsobom zápisu požiadaviek formou tzv. user stories, prototypovaním a mapovaním používateľov prostredníctvom tzv. personas. Tím potrebuje mapovať aj tok hodnoty (value stream mapping).
Tradičný vývoj v dnešnej dobe nedokáže dodať potrebný produkt aj napriek skvele splnenému kontraktu. Biznis klienta v realite tiež nie je statický, mení sa. Pravidelné dodávky v krátkych iteráciách s predvídateľnou rýchlosťou umožňujú priebežne riadiť požiadavky a prispôsobenie sa trhu.
Agilné tímy aplikujú nasledovné princípy:
Výsledkom aplikovania týchto pravidiel je úplná zmenu spôsobu vývoja produktov.
Nenechajte si ujsť výber toho najlepšieho z Agile, s čím sa stretli naši mentori. Nielen zo sveta produktov, vývoja, tipov a trikov, ale občas aj humoru. Posielame pravidelne, raz za občas :) #QualityOverQuantity