Späť
Základné a nadstavbové vzdelávacie programy pre tím.
Dlhodobá podpora tímov mentormi.
Spoznajte potenciál pre zlepšenia tímu.
Príprava a nastavenie tímu pre tvorbu komplexných produktov škálovaným Agile.
Ucelený a zmysluplný rozvoj tímu
Základné a nadstavbové vzdelávacie programy pre Scrum Mastrov.
Dlhodobé programy rozvoja schopností.
Identifikujte svoje potenciály pre ďalší profesionálny rozvoj.
Príprava Scrum Mastrov pre prácu v škálovanom Agile.
Základné a nadstavbové vzdelávacie programy pre Produktových vlastníkov.
Pripravte sa na prácu produktového vlastníka škálovaného portfólia produktov.
Vzdelávanie pripravujúce firmu pre zavedenie Agile.
Dlhodobé rozvojové programy pre zavedenie agilných praktík do firmy.
Hodnotenie agility firmy a identifikácia potenciálov pre ďalšie zlepšovanie.
Príprava firmy pre škálovanie agilných praktík.
Naše služby
TRÉNINGY
ROZVOJ
HODNOTENIE
ŠKÁLOVANIE
Ďalšie odkazy
Domov / Knowhow / Analytik
Výsledok je funkčný iba vtedy, ak je naprogramovaný, otestovaný aj akceptovaný. To vedie k potrebe multidisciplínneho tímu, ktorý je zodpovedný za výsledok. Takýto tím je teda tvorený analytikmi, vývojarmi, testermi, niekedy aj ľuďmi z prevádzky.
Agile preferuje výsledok pre rolami. Aj preto sa darí v agilnom tíme znižovať potrebu mať špecifikáciu rolí analytik, vývojár a tester.
Jednoducho ide o výsledok, ktorý má fungovať a je na schopnostiach jednotlivých ľudí výsledok dokončiť. Otestovať ho môže aj analytik, rovnako ako dobrú analýzu (ak ju treba viď Agile manifesto) je v prípade nekomplexných systémoch schopný spraviť aj vývojár.
V prípade komplexnejších systémov je však praktické mať niekoho, kto má čas prejsť požiadavku do detailov, pripraviť ju pre tím a možno aj nadizajnovať. Analytik je tak skôr zameraný na prácu, ktorá je bližšie k produktovému vlastníkovi a tak často je analytik súčasťou tímu produktového vlastníka.
Napriek tomu analytik sedí s vývojovým tímom, ktorému pomáha predovšetkým s feedbackom, návrhom riešení a veľmi čast aj akceptáciou implementovaného riešenia.
Na druhej strane keď si prejdete zoznam aktivít, ktoré analytik v takomto prípade robí, tak to napĺňa aktivity roly produktový vlastník. A v prípade komplexných produktov sa skutočne z analytikov stávajú veľmi často produktoví vlastníci a z dného produktového vlastníka sa stáva chief product owner.
V niektorých tímoch označujú takýchto analytikov aj rolou product owner proxy. Takýto postup vám neodporúčame. Väčšinou to vedie k pocitu a očakávaniu „ja som iba nejaké proxy“, „on je iba nejaké proxy“. Ak už raz robí tento človek prácu produktového vlastníka, prečo ho teda nepomenovať správne?
Nenechajte si ujsť výber toho najlepšieho z Agile, s čím sa stretli naši mentori. Nielen zo sveta produktov, vývoja, tipov a trikov, ale občas aj humoru. Posielame pravidelne, raz za občas :) #QualityOverQuantity