Späť
Základné a nadstavbové vzdelávacie programy pre tím.
Dlhodobá podpora tímov mentormi.
Spoznajte potenciál pre zlepšenia tímu.
Príprava a nastavenie tímu pre tvorbu komplexných produktov škálovaným Agile.
Ucelený a zmysluplný rozvoj tímu
Základné a nadstavbové vzdelávacie programy pre Scrum Mastrov.
Dlhodobé programy rozvoja schopností.
Identifikujte svoje potenciály pre ďalší profesionálny rozvoj.
Príprava Scrum Mastrov pre prácu v škálovanom Agile.
Základné a nadstavbové vzdelávacie programy pre Produktových vlastníkov.
Pripravte sa na prácu produktového vlastníka škálovaného portfólia produktov.
Vzdelávanie pripravujúce firmu pre zavedenie Agile.
Dlhodobé rozvojové programy pre zavedenie agilných praktík do firmy.
Hodnotenie agility firmy a identifikácia potenciálov pre ďalšie zlepšovanie.
Príprava firmy pre škálovanie agilných praktík.
Naše služby
TRÉNINGY
ROZVOJ
HODNOTENIE
ŠKÁLOVANIE
Ďalšie odkazy
Domov / Knowhow / Lean, základ Agile
„Najnebezpečnejšou zbytočnosťou je zbytočnosť, ktorú nerozpoznáme.“ Shiego Shingo, Toyota
„Najnebezpečnejšou zbytočnosťou je zbytočnosť, ktorú nerozpoznáme.“
Lean, teda štíhla výroba, vznikla vo firme Toyota po druhej svetovej vojne ako Toyota Production System (TPS). Radikálne iné princípy, na ktorých je postavená, viedli k rýchlemu úspechu spoločnosti a de facto sa stali štandardom vo výrobe automobilov, no nielen ich.
Lean mení rovnicu Náklady + Zisk = Cena na Cena – Náklady = Zisk.
Tieto princípy a praktiky boli vďaka Tomovi a Mary Poppendick neskôr transponované do softvérového priemyslu. Agile je postavené na týchto princípoch a priamo ich aplikuje v rôznych rámcoch aj praktikách. Aj preto je dôležité poznať, čo Lean je a ako sa aplikuje.
Na akých predpokladoch je teda Lean postavené?
Odstraňovanie zbytočností je v Lean nosnou praktikou umožňujúcou dosiahnuť rýchlosť, kvalitu a zníženie ceny dodávky. Vo výrobe Lean identifikuje sedem základných druhov zbytočností. V nasledujúcej tabuľke sú uvedené ich obdoby v softvérovom odvetví.
Typy zbytočností v Lean
Najčastejším typom zbytočnosti v softvérovom priemysle je implementácia zbytočných vlastností. Firmy až príliš často stavajú produkty tak, aby vyhovovali všetkým segmentom zákazníkov, súťažili s každou konkurenčnou firmou a prinášali čo najviac nápadov. Vysoký dopyt po rýchlych dodávkach je však v rozpore s doteraz používanými spôsobmi, pretože produkt je komplikovaný tak pre používateľa ako aj pre vývojový tím, čo výrazne znižuje adaptabilitu produktu na časté zmeny.
Používanie vlastností v produktoch, Scott Ambler, The Standish Group Report
Scott Ambler robil pred niekoľkými rokmi výzkum ohľadom používnia dostupných vlastností produktov. Vo výsledku sa ukázala obrovská príležitosť pre zníženie nákladov vývoja produktu už len tým, že sa dá zamerať na 7% + 13% vlastností, ktoré sa používajú vždy a často. Samozrejme to neznamená že to stačí, no určite to pomáha s prioritami vlastností.
Aj preto sa v agilne vytváranom produkte uplatňujú prístupy ako Lean Startup s budovaním Minimum Viable Products, možnosťou postupnej dodávky častými a pravidelnými dodávkami nových verzií produktu.
„Všetko čo robíme je nazeranie na čas. Od momentu keď si zákazník objedná produkt až po moment keď nám príde platba. A potom redukujeme odstraňovaním zbytočností bez pridanej hodnoty.“ Taiichi Ono
„Všetko čo robíme je nazeranie na čas. Od momentu keď si zákazník objedná produkt až po moment keď nám príde platba. A potom redukujeme odstraňovaním zbytočností bez pridanej hodnoty.“
Vývoj s použitím Lean sa dá zosumarizovať nasledujúcimi siedmymi princípmi:
Príkladom je Mapovanie toku hodnoty
Nenechajte si ujsť výber toho najlepšieho z Agile, s čím sa stretli naši mentori. Nielen zo sveta produktov, vývoja, tipov a trikov, ale občas aj humoru. Posielame pravidelne, raz za občas :) #QualityOverQuantity