Odhadovanie v Agile

Pri tradičnom postupe je potrebné pre získanie odhadov spraviť podrobnejšiu analýzu, čo zaberie signifikantné množstvo času. Potreba rýchlejšej dodávky tak viedla v agilných tímoch k aplikácii jednoduchšieho a rýchlejšieho odhadovania.

Relatívne je lepšie

Človek je lepší v relatívnom odhadovaní než v absolútnom. Ako rýchlo viete povedať či daná požiadavka je jednoduchá, stredne zložitá, alebo veľmi komplexná? Je to asi rýchlejšie zhodnotiť ako pýtať sa na konkrétny počet hodín. Mozog človeka je prirodzene stavaný na rýchlejšiu reakciu relatívnym porovnávaním. Napr. pri predchádzaní iného auta na diaľnici.

Relatívnym odhadom sa dá veľmi dobre porovnávať požiadavka s podobne náročnými požiadavkami, čím sa zároveň aj validuje celá skupina požiadaviek.

Relativita

Koľkokrát je budova vyššia v provnaní so susednou?

Agilné tímy sa snažia mať relatívne odhady dosť dobré (pozor, nie presné odhady) aj vďaka múdrosti kŕdľa. V tíme, v ktorom každý povie svoj odhad náročnosti dôjde pomerne rýchlo k vyjasneniu si rozsahu, ktorý sa má implementovať a zároveň k zjednoteniu názoru na náročnosť problému.

Práve tímový odhad robí odhady dostatočne dobré pokrývajúce rôzny stupeň seniority v tíme. Aplikáciou tohto postupu sa nám podarilo u viacerých klientov skrátiť odhadovanie viacmesačných projektov z celkovo niekoľkých týždňov na dve hodiny. Tímovým odhadom sa podarilo preskočiť veľmi podrobnú analýzu, pri ktorej tím strácal zbytočne čas. Aj presným odhadom sa totiž stalo to, že keď klient videl „cenovku“ navrhovaného riešenia, rozhodol sa, že radšej danú vlastnosť nechce.

Novinky

Naše Agiloviny

Nenechajte si ujsť výber toho najlepšieho z Agile, s čím sa stretli naši mentori. Nielen zo sveta produktov, vývoja, tipov a trikov, ale občas aj humoru. Posielame pravidelne, raz za občas :) #QualityOverQuantity

Posielať na

spracovaním osobných údajov

Ďakujeme