Späť
Základné a nadstavbové vzdelávacie programy pre tím.
Dlhodobá podpora tímov mentormi.
Spoznajte potenciál pre zlepšenia tímu.
Príprava a nastavenie tímu pre tvorbu komplexných produktov škálovaným Agile.
Ucelený a zmysluplný rozvoj tímu
Základné a nadstavbové vzdelávacie programy pre Scrum Mastrov.
Dlhodobé programy rozvoja schopností.
Identifikujte svoje potenciály pre ďalší profesionálny rozvoj.
Príprava Scrum Mastrov pre prácu v škálovanom Agile.
Základné a nadstavbové vzdelávacie programy pre Produktových vlastníkov.
Pripravte sa na prácu produktového vlastníka škálovaného portfólia produktov.
Vzdelávanie pripravujúce firmu pre zavedenie Agile.
Dlhodobé rozvojové programy pre zavedenie agilných praktík do firmy.
Hodnotenie agility firmy a identifikácia potenciálov pre ďalšie zlepšovanie.
Príprava firmy pre škálovanie agilných praktík.
Naše služby
TRÉNINGY
ROZVOJ
HODNOTENIE
ŠKÁLOVANIE
Ďalšie odkazy
Domov / Knowhow / Scrum, projektový manažment agilne
Scrum je inkrementálnym a iteratívnym rámcom pre projektový manažment. Nie je to puristická projektová metodika popisujúca detaily kto, čo a kedy má spraviť. Je to procesný rámec, ktorý sa odporúča adaptovať na pomery organizácie. Aj preto je dnes používaný nie len v SME, ale aj vo veľkých spoločnostiach.
Základným rozdielom voči iným metódam je:
Cieľom je dodávať najhodnotnejšie vlastnosti, ktoré zákazníci ocenia a potrebujú čo najskôr. Takto je vývoj zameraný na dodávanú hodnotu a nie na konkrétny plán.
Scrum bol prvýkrát prezentovaný Jeffom Sutherlandom a Kenom Schwaberom počas OOPSLA’95. Scrum aplikuje agilné hodnoty a princípy a je určený pre tímy, ktoré pracujú samostatne, no zároveň spolu pre dosiahnutie cieľov. Scrum adoptoval empirický prístup zohľadňujúci, že klient nie je schopný poskytnúť ucelený a nemenný zoznam požiadaviek.
Požiadavky sú zhromažďované v produktovom backlogu, ktorý je utriedeným zoznamom a spravovaný typicky Produktovým Vlastníkom. Produktový backlog navyše obsahuje požiadavky v rôznom stupni detailu ako napr. téma, epiky, user stories. Dosahuje sa tak investícia do detailizácie až v momente, keď je jasné, že produkt musí mať požiadavku.
Z produktového backlogu sú požiadavky zaradené do backlogu iterácie, tzv. backlogu sprintu. V niektorých tímoch to robí počas plánovania iterácie Produktový vlastník. Niektoré agilné tímy preferujú vyberanie požiadaviek tímom samotným.
Výsledkom plánovania sprintu by mala byť kanban tabuľa obsahujúca nielen požiadavky, ale aj konkrétne úlohy popisujúce ako budú požiadavky implementované. Tím by mal zároveň preveriť svoje kapacity pre dokončenie požiadaviek. Výsledkom musí byť funkčný inkrement produktu.
Tím sa počas iterácie, tzv. sprintu pravidelne denne stretáva a synchronizuje sa zdieľaním informácií o stave úloh, plánoch na ďalší deň a problémoch. Problémy eviduje a snaží sa riešiť Scrum Master, ktorý sa okrem toho snaží tím chrániť, pomáhať mu s dodržiavaním pravidiel a procesom.
Počas sprintu prebiehajú aj pravidelné stretnutia k novým položkám a zmenám produktového backlogu, tzv. Backlog Refinement stretnutia. Cieľom je spoznať zmeny, identifikovať riziká a odhadnúť aspoň nahrubo náročnosť implementácie.
Na konci iterácie tím pripraví pre klientov demo z iterácie, počas ktorého sa snaží získať spätnú väzbu klienta. Je to práve demo, ktoré motivuje tímy dodať funkčný inkrement produktu.
Sprint končí retrospektívou, stretnutím, na ktorom sa tím snaží identifikovať, čo v tíme funguje a čo by mohlo fungovať lepšie. V tíme sa tak naštartuje kultúra kontinuálneho zlepšovania. Manažment by mal tímu pomôcť s návrhmi, ktoré nie je tím schopný samostatne implementovať.
Henrik Kniberg napísal knihu Scrum a XP zo zákopov, ktorá sa stala povinným čítaním všetkých, ktorí zvažujú zavedenie Agile. Formou dialógu prináša reálnu skúsenosť, postupné spoznávanie agilných princípov a Scrumu ako agilného rámca pre riadenie projektov.
Približuje denný život tímu s bežnými dennými situáciami agilného tímu. Názorne popisuje techniky použité pre plánovanie, odhadovanie a rozhodovanie o priorite požiadaviek. Ceremónie približuje zvnútra tímu bez veľkej teórie.
Kniha je voľne dostupná po zaregistrovaní na stránke InfoQ.com.
Nenechajte si ujsť výber toho najlepšieho z Agile, s čím sa stretli naši mentori. Nielen zo sveta produktov, vývoja, tipov a trikov, ale občas aj humoru. Posielame pravidelne, raz za občas :) #QualityOverQuantity