Späť
Základné a nadstavbové vzdelávacie programy pre tím.
Dlhodobá podpora tímov mentormi.
Spoznajte potenciál pre zlepšenia tímu.
Príprava a nastavenie tímu pre tvorbu komplexných produktov škálovaným Agile.
Ucelený a zmysluplný rozvoj tímu
Základné a nadstavbové vzdelávacie programy pre Scrum Mastrov.
Dlhodobé programy rozvoja schopností.
Identifikujte svoje potenciály pre ďalší profesionálny rozvoj.
Príprava Scrum Mastrov pre prácu v škálovanom Agile.
Základné a nadstavbové vzdelávacie programy pre Produktových vlastníkov.
Pripravte sa na prácu produktového vlastníka škálovaného portfólia produktov.
Vzdelávanie pripravujúce firmu pre zavedenie Agile.
Dlhodobé rozvojové programy pre zavedenie agilných praktík do firmy.
Hodnotenie agility firmy a identifikácia potenciálov pre ďalšie zlepšovanie.
Príprava firmy pre škálovanie agilných praktík.
Naše služby
TRÉNINGY
ROZVOJ
HODNOTENIE
ŠKÁLOVANIE
Ďalšie odkazy
Domov / Knowhow / Retrospektíva
Retrospektíva. Najcennejšia ceremónia agilného tímu. Bez ohľadu na to, či používa Scrum, alebo nie.
V tradičnom projektovom manažmente sa na konci projektu pripraví post mortem, ktorý je v podstate súhrnom poučení pre ďalšie projekty. Nevýhodou je to, že pre ukončený projekt už tieto rady nie sú nápomocné.
Retrospektíva je pravidelným stretnutím tímu na konci každého sprintu, počas ktorého tím prediskutuje čo funguje dobre, ako pracovať lepšie a vyberie si nápady pre realizáciu v nasledujúcom sprinte.
Cieľom retrospektívy je priebežná identifikácia obmedzení a zlepšení. Stretnutie moderuje Scrum Master a trvá typicky 1 hodinu.
Agenda správnej retrospektívy by mala pozostávať z týchto aktivít:
Retrospektíva má byť príjemnou aktivitou. Odporúča sa pripraviť príjemné prostredie aj občerstvenie. Niekedy je vhodné spraviť retrospektívu mimo firmu, predovšetkým ak je v tíme viac konfliktov. To pomôže sústredeniu sa na vnútorné problémy bez rušenia.
Retrospektíva nie je iba o zozbieraní nápadov, ale predovšetkým o ich realizácii. Agenda dobrej retrospektívy pozostáva z týchto základných časti:
Najjednoduchšou a najčastejšie používanou technikou pre retrospektívu je Dobré-Lepšie.
Príklad návrhov retrospektívy s rozdelením na Dobré a lepšie a po hlasovaní
Star-Fish, Mad Sad Glad, 6 Thinking Hats, 4L, Start Stop Continue, The Wheel of Change, Speed Boat, PMI, Repeat Avoid, WWW, KALM, DAKI.
Ak potrebujete evidovať nápady, mať možnosť si vybrať techniku retrospektívy, alebo váš tím je distribuovaný, použite ScrumDesk Start! a jeho integrovanú podporu pre retrospektívy.
Je chybou ak sa tím vrhne na realizáciu nápadu bez hlbšej úvahy. Zmeny, ktoré sú takto realizované, väčšinou spôsobujú zmätok a potrebu inej realizácie, čím tím sa dostanem do slučky bez skutočného výsledku.
Vývoj v manažmente zmien priniesol agilné postupy aj do tohto odvetvia. Lean Change Management (Autor: Jason Little. ScrumDesk je certifikovaný v Lean Change Managemente) je prístup, ktorý zavádza zmeny iteratívnym prístup v rýchlych slučkách s meraním výsledku.
Každý problém sa rieši v týchto krokoch:
Každá zmena má svoju cenu. Ak je zmena veľká, jej realizácia trvá dlho a znamená aj chaos, odpor. Realizácia zmeny tak môže byť dlhá a „hlboká“, s veľkými dopadmi.
Model veľkej zmeny (Satirovej model zmeny)
Zmeny v agilnom projekte
Pravidelnosť retrospektívy znamená aj častú realizáciu malých zmien. To pomáha zmenšiť dopady zmien, ich častejšie vyhodnocovanie a výber ďalších zmien pre realizáciu.
Retrodesk v ScrumDesku
Nenechajte si ujsť výber toho najlepšieho z Agile, s čím sa stretli naši mentori. Nielen zo sveta produktov, vývoja, tipov a trikov, ale občas aj humoru. Posielame pravidelne, raz za občas :) #QualityOverQuantity